Az amerikai Legfelsőbb Bíróság sürgősségi határozatában 7-2 arányban úgy döntött, hogy a Trump-kormánynak egyelőre nem szabad deportálnia venezuelai bevándorlók csoportját, akiket a kormány azzal vádol, hogy bűnbandák tagjai, írja a Guardian. Az amerikai kormány egy évszázadokkal ezelőtti, háborús törvényre hivatkozva döntött a venezuelaiak deportálásáról, és mint utólag kiderült, az első körben a Salvadorban lévő börtönbe szállított emberek közül többeknek semmiféle priusza nem volt, és nem is vádolták meg őket bűncselekmény elkövetésével. Feltételezések szerint a mostani döntésben érintett csoportot is Salvadorba küldték volna.
A Legfelsőbb Bíróság a sürgősségi határozataihoz jellemzően nem szokott részletes indoklást adni, erre most sem került sor, ugyanakkor két bíró nem értett egyet a döntéssel.
A tervek szerint hamarosan több mint 50 venezuelai fogvatartottak szállítanának el az országból, feltehetően ismét Salvadorba, ők jelenleg Texasban vannak őrizetben. A bevándorlók érdekében az egyik legismertebb amerikai jogvédő szervezet, az ACLU járt el, ők az elmúlt napokban szövetségi bíróságokon is megtámadták a kormány terveit, többek között arra hivatkozva, hogy a fogva tartott venezuelaiaknak nem volt lehetősége fellebbezni a döntés ellen, ami pedig jog szerint járna nekik.
Trump egy 1798-ban elfogadott törvény lehetőségeit kihasználva igyekszik kirakni az országból a bevándorlókat. A törvényt korábban csak háromszor alkalmazták az országban, mindhárom esetben háború idején.
Az 1798-as törvénnyel szembeni egyik legkomolyabb jogi kifogás, hogy alkalmazása esetén az érintetteknek nincs lehetősége jogorvoslattal élni a fogva tartásukkal szemben, ami alapjog az Egyesült államokba. Jogvédők többek között azt akarták elérni a bíróságokon, hogy az érintett bevándorlókat legalább 30 nappal a kiutasításuk előtt értesítsék, hogy lehetőségük legyen fellebbezni a döntés ellen. A Legfelsőbb Bíróság korábban 5-4 arányban jóvá hagyta ugyan, hogy az 1798-as Alien Enemies Act alapján deportáljanak embereket, de már akkor feltételként szabta meg, hogy az érintetteknek jár a lehetőség, hogy a bíróság előtt képviselhessék magukat, és kellő időben kell őket értesíteni. Ehhez képest az elmúlt napokban arról jelentek meg hírek, hogy a venezuelaiak csoportját most értesítették arról, hogy bűnbandák tagjaiként azonosították őket, és napokon belül sor kerülhet a deportálásukra, az ACLU ezután fordult a bíróságokhoz a sürgősségi beadványával.