Világszerte a felnőttek közel egyharmadát érinti a magas vérnyomás és annak szövődményei, mint például a szívbetegség és a szélütés, valamint olyan betegségek, mint a krónikus vesebetegség és a demencia. Jelenleg az orvosok azt javasolják, hogy a magas vérnyomásban szenvedő betegek csökkentsék a sóbevitelt, hogy szabályozzák a szervezet nátriumszintjét.
Fotó: Dragon Claws/Getty Images
Az American Journal of Physiology-Renal Physiology című folyóiratban megjelent új tanulmányból azonban az derült ki, hogy a só elhagyásánál hatékonyabb a betegek vérnyomásának szabályozásában a banán fogyasztása.
„Általában, ha magas a vérnyomásunk, azt tanácsolják, hogy kevesebb sót együnk” – magyarázza Anita Layton, a tanulmány egyik szerzője a Waterloo Egyetemről. „Kutatásunk viszont azt sugallja, hogy több káliumban gazdag élelmiszer hozzáadása az étrendhez, mint például a banán vagy a brokkoli, nagyobb pozitív hatással lehet a vérnyomásra, mint a nátrium csökkentése önmagában.”
A nátrium és a kálium elektrolitok, amelyek az izomösszehúzódásra küldenek elektromos jeleket a szervezetben. Más alapvető funkciókban is szerepet játszanak, mint például a vízvisszatartás.
Mit kell tudni a kutatásról?
A legújabb tanulmány szerint a kálium-nátrium bevitel arányának növelése hatékonyabb lehet a vérnyomás csökkentésében, mint a nátriumbevitel önmagában történő csökkentése. Míg a korábbi kutatások azt mutatták, hogy a táplálékkal felvett káliumszint növelése segített a vérnyomás szabályozásában, a kálium és a nátrium pontos egyensúlya, amelyet az optimális hatás érdekében fenn kell tartani, továbbra is tisztázatlan maradt.
„Bár a túlzott sóbevitel és a megemelkedett vérnyomás közötti összefüggés már köztudott, a magasabb káliumbevitel jótékony hatásai jóval kevesebb figyelmet kaptak” – mondják a kutatók.
Az új tanulmány egy nem-specifikus matematikai modellt használ annak felmérésére, hogy a kálium-nátrium arány milyen hatással van a szervezetre, szimulálva a nátrium- és káliumionok egész testében jelentkező különböző szintjeit és azok vérnyomásra gyakorolt hatását. Ez például azt mutatja, hogy a férfiaknál könnyebben alakul ki magas vérnyomás, mint a premenopauzában lévő nőknél. A férfiak azonban nagyobb valószínűséggel reagálnak pozitívan a kálium/nátrium arányának növekedésére.
A kutatók szerint az új modellezési módszer segíthet olyan kísérletek lefolytatásában, amelyek segítségével gyorsan és etikusan megállapítható, hogy a különböző tényezők hogyan hatnak a szervezetre.
„Az ősemberek sok gyümölcsöt és zöldséget ettek, és ennek eredményeként szervezetünk szabályozó rendszerei úgy fejlődhettek, hogy a magas kálium- és alacsony nátriumtartalmú étrend mellett működjenek a legjobban” – mondja Melissa Stadt, a tanulmány másik szerzője.
„Ma a nyugati étrendek általában sokkal magasabb nátrium- és alacsonyabb káliumtartalmúak. Ez megmagyarázhatja, hogy a magas vérnyomás miért főként az iparosodott társadalmakban fordul elő, nem pedig az elszigetelt társadalmakban” – teszi hozzá Stadt asszony, a Waterloo Egyetem PhD-jelöltje.
The post A gyümölcs, ami jobban csökkenti a vérnyomást, mint a só elhagyása first appeared on nlc.