Egyes kutatások szerint naponta 2, más tanulmányok szerint egyenesen 200 alkalommal hazudunk naponta. Persze nem mindegy, hogy komoly csalásokról vagy apró füllentésekről van szó, de akármelyik is igaz, mindenképpen elgondolkodtató a gyakoriság. Teljesen érthető, hogy szeretnénk tudni, legalábbis felismerni, ha valaki nem mond nekünk igazat, különösen akkor, ha olyan helyzetben vagyunk, hogy az igazságnak bizony tétje van. És bár vannak, akik az átlagnál ügyesebben tudnak hazudni, azért mégis akadnak olyan jelek, amikre jó, ha bekapcsolnak a radarjaink.
Fotó: Unsplash
Ellentmondások és csöndek
Aki mást mond, mint a valóság, könnyen bonyolódik történetében ellentmondásokba. Ez még akkor is igaz, ha egyébként felkészült előre, hiszen minden kérdésre nem biztos, hogy tud számítani, elmondva pedig sok dolog másképpen hangzik, mint amikor még csak fejben gondolta végig azt. Hogy csökkentse a lebukás valószínűségét és végig tudja gondolni következő mondatát, sok ember önkéntelenül is a megszokottnál kissé hosszabb szüneteket is tart beszéd közben.
Indokolatlan részletesség és túlzások
Ha a másik előre felkészült arra, mit fog majd nekünk mondani, akkor valószínűleg igyekezett alapos lenni. Ennek a hátulütője az lehet, hogy olyan részleteket is megpróbált a lebukás csökkentése miatt átgondolni, amire egyébként nem is lennénk kíváncsiak. Az oda nem illő, lényegtelen apróságok hosszas taglalása gyanúra adhat okot, valamint az is, ha a történetben több olyan szál is előkerül, amely már-már valószínűtlennek tűnik.
A tekintet kerülése és babrálás
Legyen szó bármilyen rutinos emberről is, a hazugság még nála is stresszel jár. Továbbá pedig szinte törvényszerű, hogy zavarba is jön a helyzet közben. Ezeknek az érzéseknek fizikai kivetülése, hogy a közvetlen szemkontaktust igyekszik kerülni az ember, az arcán alig észrevehető, éppen csak átsuhanó érzelmek jelennek meg, melyek sokszor ellentmondanak annak, amit hallunk tőle. Ez utóbbi okozhatja azt az érzést bennünk, hogy bár nincsen közvetlen bizonyítékunk, mégis úgy érezzük, hogy valami nem stimmel. Ha azt látod, hogy szinte kényszeresen és öntudatlanul matat mindeközben, akkor azt nyugodtan tekintheted újabb gyanús momentumnak.
Ismételgetés és töltelékszavak
A szüneteken kívül nagyon jellemző, hogy a hazugságát tálaló ember ismételgetéssel és számtalan töltelékszóval nyer magának időt a következő mondat kitalálásáig. Ha például csak úgy hemzseg monológjában az „izé”, „mondjuk”, „tehát”, pedig máskor nem jellemző rá ennyire, az sajnos elgondolkodtató.
Így buktathatod le őt
Zavarba hozhatja a hazudót az, ha egyes részletekbe váratlanul belekérdezel. Mivel nem számít rá, nehezére fog esni kitalálnia a megfelelő választ. Szintén jó trükk, ha rábírod őt arra, hogy a sztorit inkább visszafelé mesélje el: ha meg kell fordítania az időrendet, az növeli a kognitív terhelést, ez pedig nehezebbé teszi számára a hazugságot. Emellett pedig persze érdemes figyelni, többek között arra is, hogy amennyiben valakit hazudni gondolsz, netán rendszeresen, akkor mi lehet annak az oka, és megéri-e számodra a személye azt az érzést, melyet viselkedésével okoz.
The post 5 jel, amiből azonnal tudhatod, hogy hazudnak neked first appeared on nlc.