„Nem számít mennyit alszom, nincs energiám.” „Nem tudok szabadulni a fáradtságtól.” „Megrekedtem az életemben.” Ezeket a mindennapos kifejezéseket rendszeresen halljuk (vagy akár mondjuk ki mi magunk), de valószínűleg mégsem fordítunk rájuk kellő figyelmet. A folyamatos kimerültség érzése – nem egy rossz éjszaka vagy fizikai megerőltetés utáni egyszeri tünetként – széles körben elterjedt jelenség, és sokak mindennapi életében jelen van.
A fáradtság mögött rejtett tényezők állhatnak, a munkahelyi stressztől a saját magunk felé támasztott elvárásokig. Azt érezzük, muszáj gyorsan élnünk, állandóan rohanunk, hogy egyik helyről a másikra jussunk, de anélkül, hogy izzadnánk vagy kócosnak tűnnénk az Instagram-fotón. De amikor már nincs elég energiád ahhoz, hogy olyan tevékenységéket el tudj végezni, amelyeket korábban probléma nélkül meg tudtál csinálni, és egyszerűen már az élethez is fáradt vagy, valószínűleg szellemi kimerültségről, kiégésről van szó.
Fotó: lakshmiprasad S/Getty Images
A mentális kimerültség azonban olyan, súlyosabb helyzetek előszobája lehet , mint például a szorongás vagy a depresszió. Felismerése, okainak megértése és időben történő kezelése segíthet visszanyerni energiáinkat és megelőzni az ebből fakadó problémákat.
Vedd észre!
A kiégés megszüntetésének első lépése az, hogy „megpróbáljuk felfedezni, mi szívja el az energiánkat: melyek a stressz fő forrásai az életünkben.” Ezt Anna K. Schaffner coach fejtette ki. Szerinte több okot is meg kell vizsgálnunk:
elképzelhető, hogy a munkahelyünk okozza a kimerültséget. Ebben az értelemben „három kulcstünetet” emel ki : a munkahelyi stresszt; a környezettel való ingerlékenységet, keserűséget, illetve cinizmust; valamint a munkahelyi termelékenység csökkenését. „Érzelmileg törékenynek érezzük magunkat, és hajlamosak vagyunk dühösek lenni, túlreagálni a dolgokat, mert nincs már erőnk; a legkisebb dologra is ugrunk” – magyarázta.
lehet, hogy az általános közhangulat van ránk befolyással. Azaz: „optimista időkben, amikor úgy tűnik, hogy javulni fog a helyzet, az optimizmus ragályos lehet. De amikor katasztrófák várhatók, vagy nagy a politikai vagy gazdasági bizonytalanság, vagy az az általános érzés, hogy a dolgok rosszabbra fognak fordulni, akkor ránk ragad a pesszimizmus.”
a technológia sem segít: „A közösségi média, az e-mail lerombolja a korlátokat a munka és a magánélet között. Porózussá teszik a korlátokat, a munka folyamatosan beszivárog az életünkbe.”
Nemi kérdés
Számos tanulmány rámutat arra, hogy a fáradtság és a kimerültség szignifikánsan nagyobb gyakorisággal fordul elő a nők körében. Gómez Roig Sílvia orvos szerint „minden kiégett férfira két nő jut”. A nők ugyanis számos, hagyományosan a férfiak feladatkörébe tartozó felelősséget vállaltak magukra, azonban nem minden férfi tette ugyanezt fordítva.
Ráadásul a nők több munkát vállalnak otthon. „Ez olyan, mint egy második műszak” – tette hozzá Anna K. Schaffner. És most nemcsak a háztartás körüli dolgokról van szó, hanem arról az érzelmi munkáról is, ami a nőket terheli, mint a családszervezés vagy a nevelés.
Húzd meg a határaidat
A kiégés kezeléséhez elegendő pihenést, megfelelő táplálkozást, rendszeres testmozgást és a szeretteinkkel való szoros kapcsolatfenntartást javasolnak a szakértők. Anna K. Schaffner azt is javasolja, hogy egy pillanatra álljunk meg, vegyük számba az elvárásokat és adjunk magunknak egy kis szünetet, hogy visszanyerjük az energiánkat. Mások és saját magad számára is húzz határokat, ezzel megelőzve a stresszt és a fáradtságot.
The post Miért vagy mindig fáradt? Így ismerd fel és védd ki a kiégést! first appeared on nlc.