Mik az alapok? Elő a farbával!
Az első dolog, amire mindenki kíváncsi, az a fogyasztás mértéke. Valóban annyira megemelkedhet a villanyszámla akkor, ha egész nap megy a klíma vagy a ventilátor? A válasz nem egyszerű, hiszen a végeredményt számtalan tényező befolyásolhatja: mennyire modern a készülék, milyen gyakran használjuk, és milyen hőmérsékleti beállítást választunk. Egy régi, elavult klímaberendezés például lényegesen több áramot falhat fel, mint egy modern, energiahatékony eszköz. Emellett a túl alacsony hőmérséklet-beállítás is magasabb fogyasztáshoz vezethet, hiszen folyamatosan a hűtés megy.
Mi a helyzet a ventilátorokkal?
Bár nem nyújtanak olyan intenzív hűtést, mint a légkondicionálók, de lényegesen kevesebb energiát használnak. Egy állóventillátor alapjáraton csak töredékét fogyasztja annak, amit egy klímaberendezés, ezért aki spórolni akar, kombinálhatja a ventilátoros megoldást és az időszakos, kisebb teljesítményű légkondicionálást, hogy ne egyszerre terhelje túl az elektromos hálózatot és a költségvetését.
Mire érdemes odafigyelni?
A modern készülékek általában kitűnő energiaosztály-besorolással rendelkeznek, ami sokat segíthet a választásnál. A kék címkés tanúsítvány és az ABCD-besorolási rendszer alapján korrekt képet kaphatunk arról, hogy mennyit fogyaszt az adott modell átlagosan. Ez különösen akkor fontos, ha a készüléket hosszú távra tervezzük megvenni, és tudjuk, hogy a nyári időszakban naponta akár több órán át is működtetjük majd. Előfordulhat, hogy a kicsivel drágább, de magasabb energiaosztályú termék hosszú távon sokkal olcsóbbnak bizonyulhat, mert kevesebb áramot igényel.
Hogyan tovább?
A hűtőberendezés fogyasztásának csökkentése részben rajtunk múlik. Például nem ajánlott a klíma hőmérsékletét extrém alacsonyra állítani a kinti forróságban, mert a készülék így fokozott üzemmódban működik, jelentősen megnő a fogyasztás, és még a szervezetünknek sem tesz jót, ha túl nagy a hőmérséklet-különbség. A megfelelő szigeteléssel, az ablakok árnyékolásával és a helyiség áramlásának optimalizálásával sokkal kevesebb hűtést kell alkalmazni. Ráadásul érdemes gondoskodni a rendszeres karbantartásról is, mert a porral, szennyeződésekkel eltömődött berendezés hatékonysága jelentősen csökkenhet, miközben a fogyasztása megugorhat.
Innentől már csak rajtunk áll!
A hűtőberendezések fogyasztása kéz a kézben jár a technológia fejlettségével és a felhasználói szokásokkal. Egy modern, jól megválasztott készülék és az okos használat (árnyékolás, mérsékelt hőmérséklet-beállítás) elérheti, hogy a nyári hőség túlélhetővé váljon anélkül, hogy az egekbe szökne a villanyszámla. Aki jobban utánanéz, meglepően sokféle lehetőséget talál a klímától a ventilátoron át a mobil hűtőeszközökig, amelyeknél mind megnézhető a fogyasztás, így a választás nagy részben rajtunk múlik.
The post Mennyit fogyaszt egy hűtőberendezés? Összeszedtük a legfontosabb tudnivalókat first appeared on nlc.