Sulyok Tamás köztársasági elnök a miniszterelnök javaslatára Kurali Zoltánt nevezték ki április 22-ei hatállyal hat év időtartamra a Magyar Nemzeti Bank (MNB) alelnökévé, olvasható a pénteki Magyar Közlönyben.
Decemberben számoltunk be arról, hogy miután Varga Mihály volt pénzügyminisztert nevezték ki a MNB elnökévé, Kurali Zoltán Banai Péter Benővel és Sipos-Tompa Leventével együtt lett az MNB-elnöki csapatának három meghatározó tagja. Kurali korábban az Államadósság Kezelő Központ vezérigazgatójaként dolgozott.
Varga Mihály a héten kezdeményezte az MNB alapítványainak megszüntetését a kormánynál. Kurali ekkor még csak elnökjelöltként támogatta ezt, úgy nyilatkozott: kizárólag a jogszabályban meghatározott klasszikus jegybanki mandátum végrehajtását tekinti az MNB fő feladatának, és ennek megfelelően mérsékelni szükséges, vagy adott esetben meg is kell szüntetni azokat a tevékenységeket, amelyek nem tartoznak ebbe a körbe.
Matolcsy György jegybankelnök távozása után hirtelen mindenki a fejére csapott, az Állami Számvevőszék feljelentést tett az MNB-s Pallas Athéné Domus Meriti Alapítvány gazdálkodása miatt, a rendőrség hűtlen kezelés gyanújával indított nyomozást, a fideszesek pedig próbálnak úgy tenni, mintha most szembesülnének azzal, hogy az alapítvány működésével baj lehetett – pedig 9 éve mindent megtettek azért, hogy még kevésbé legyen átlátható a rendszer.
Az Állami Számvevőszék jelentése alapján 266 milliárd közpénz veszhetett el, de az alapítvány által létrehozott Optima Befektetési Zrt. ennél jóval nagyobb vagyonnal, nagyjából 500 milliárd forinttal gazdálkodott, amiben már a Neumann János Egyetemért Alapítvány pénze is benne volt. A jelentésben rájuk is kitértek.
A jelentés szerint a befektetéseket egy átláthatatlan struktúrán keresztül bonyolították, sok milliárd került Matolcsy Ádám baráti társaságához. Noha a független sajtó évek óta cikkezett az alapítvány, az Optima, illetve Matolcsy Ádám és köre kétes ügyleteiről, sokáig semmi nem mozdult.