Gyakran alábecsüljük a saját intelligenciánkat. Talán azért, mert alázatosságra tanítanak bennünket, vagy mert azt feltételezzük, hogy „okosnak” lenni azt jelenti, hogy megfelelünk egy adott sztereotípiának – például az összes létező kvíz kimaxolása vagy a nagyon nagy szavak használata. Pedig az igazság az, hogy az intelligencia személyenként nagyon eltérő lehet, és nem mindig az lexikális tudásról vagy az egetverően magas teszteredményekről van szó.
Fotó: Profimedia
Éppen ezért gyakran a magukat átlagos tudásúnak érző emberekről gyakran kiderül, hogy kifejezetten zseniális eszük van. Csak nem mindig ismerik fel az árulkodó jeleket. Íme hét viselkedés, amely arra utal, hogy intelligensebb vagy, mint gondolnád.
Miért? Miért? Miért?
Biztosan a könyöködön jön ki az „Aki kíváncsi, hamar megöregszik” közmondása. Pedig a kíváncsiság az aktív, mozgékony elme egyik legfényesebben ragyogó jele. Amikor még a mindennapi dolgokat is megkérdőjelezed, akkor a kutatások szerint kritikus gondolkodásra készteted az agyad. Azaz lényegében azt az álláspontot képviseled, hogy a felszín alatt még több infó lapul. És ez egy kulcsfontosságú tulajdonság, amely megkülönbözteti a mélyebben gondolkodókat, a sekélyes emberektől.
Nem zavar, ha nem tudsz mindent
Az intelligencia markáns jele annak az elfogadása, hogy nem tudsz mindent – és ezzel őszintén rendben is vagy. Vicces, hogy néha egyenlőségjelet teszünk az „okos” és a „mindenre meg kell kapnom a válszt”-hozzáállással. A valóságban azonban az igazi intelligencia gyakran alázatként jelenik meg. Abban a képességben, hogy képes legyek beismerni: „Fogalmam sincs erről, de nyitott vagyok a tanulásra”. Hiszen ahogy Szókratész mondta:
„Tudom, hogy okos vagyok, mert tudom, hogy nem tudok semmit.”
Felfedezed a mintákat
Rámutattál már arra, hogy összefüggés van két látszólag független téma között, és körülötted mindenki megdöbbent? A felismerés pillanata – „Várj, ezek a dolgok összefüggenek!” – egyértelmű jele annak, hogy az elméd arra van bekötve, hogy észre vegye a mintákat. Legyen szó egy visszatérő téma felismeréséről a magánéletében, vagy a munkahelyi piaci trendek előre jelzéséről, a rejtett kapcsolatok felderítése a magas intelligencia biztos jele. És amint elkezded felfedezni az összefüggéseket az életed egyik területén, észre fogod venni, hogy ez a készség más területeken is kiélezi a problémamegoldó képességeidet.
A tanulás kedvéért tanulsz
Vannak, akik csak azért tanulnak vagy sajátítanak el új ismereteket, mert kötelező – mondjuk az iskolában, vagy mert munkahelyi továbbképzésen kell részt venniük. De ha azon kapod magad, hogy random cikkeket olvasgatsz olyan témákban, amelyeknek semmi köze a karrieredhez vagy a magánéletedhez, az egyértelműen természetesen kíváncsi és élénk elme jellemzője. Szeretsz magadévá tenni bármit, ami elnyeri a tetszésed – vagyis szórakozásból, a tanulás kedvéért tanulsz. És ez annak a jele, hogy kognitívan a többiek előtt jársz.
Gyorsan alkalmazkodsz
A rugalmasság az intellektus egy újabb alábecsült mértéke. Hogyan reagálsz, amikor az élet felborítja a megszokott menetrendet – legyen az új munkahelyi politika, váratlan pénzügyi akadály vagy hirtelen változás a család dinamikájában? Ha az a típus vagy, aki gyorsan újrakalibrál, megoldást talál, és tovább megy, az olyan szintű mentális mozgékonyságot mutat, amely ritkább, mint gondolnánk.
Az ellentétes előjelek nem oltják ki egymást
Arisztotelész egyszer azt írta:
A művelt elme jele megfontolni egy olyan gondolatot, amivel nem értünk egyet.
A modern élet tele van ellentmondásokkal. Néha nagyon szerethetsz valakit, és azt is felismerheted, hogy nincs rád jó hatással. Vagy lehet, hogy szenvedélyesen szereted a karrieredet, ugyanakkor kritikus vagy az iparág hátrányaival kapcsolatban.
Ha két egymással ellentétes gondolatot tudsz a fejedben tartani anélkül, hogy elveszítenéd a hidegvéred, az a kognitív kifinomultság figyelemre méltó jele. Ez azt jelenti, hogy többrétegű, sokszínű látásmóddal rendelkezel. És minél jobban érzed magad a szürke területeken, annál valószínűbb, hogy nyugodtan, hatékonyan navigálsz az összetett kihívások között.
Kijavítod magad
Végül, de határozottan nem utolsósorban, az őszinte önvizsgálat képessége valószínűleg a valódi intelligencia egyik legjobb mutatója. Könnyű ujjal mutogatni vagy külső okokat találni arra, hogy miért nem a tervek szerint alakulnak a dolgok. De megállni, befelé nézni, és megkérdezni: „Mit tehetnék legközelebb jobban?”, na az hihetetlenül menő.
The post Ha ez a 7 dolog jellemző rád, akkor intelligensebb vagy, mint az emberek 95 százaléka – még ha nem is így gondolod first appeared on nlc.