Az elmúlt évtized becslései szerint az éves növekedési ráta három százalék, ami a pajzsmirigyrák előfordulásának megduplázódását jelenti 30 év alatt. Amerikából, Kanadából, Ausztráliából és Nyugat-Európából is hasonló növekedési mintázatról számoltak be. Ennek az úgynevezett „pajzsmirigyrák-járványnak” az okai nem teljesen tisztázottak.
Forrás: Getty Images
Észrevétlen tünetek
A legtöbb rákos megbetegedés idősebb felnőtteknél fordul elő. Az idősebbeknél leggyakrabban előforduló rákos megbetegedések a bőr, a tüdő, a vastag- és végbél, az emlő (nőknél) és a prosztata (férfiaknál). Az idősebb felnőttek sok rákos megbetegedése az életmóddal kapcsolatos kockázati tényezőkkel (például dohányzás, túlsúly vagy nem elég testmozgás) vagy más környezeti tényezőkkel függ össze. Egy kis részüket erősen befolyásolják a személy génjeiben bekövetkezett változások, amelyeket a szüleitől örököl.
A pajzsmirigyrák leggyakoribb tünete egy csomó a nyak elülső részén. A legtöbb pajzsmirigycsomó nem rosszindulatú elváltozás, de fontos, hogy az orvos megvizsgálja, hogy biztosra menjünk. A pajzsmirigyrák egyéb tünetei közé tartozhat a nyaki fájdalom vagy duzzanat, légzési vagy nyelési nehézségek, valamint hangváltozás. A pajzsmirigyrák gyógyulási esélye általában nagyon jó, különösen fiatal felnőtteknél.
A legtöbb fiatal, akinél pajzsmirigyrákot diagnosztizálnak, jól érzi magát a diagnózis felállításakor, és sokuknak egyáltalán nincsenek tünetei. Bár a tünetek egyénenként eltérőek lehetnek, a leggyakoribbak a következők:
csomó a nyakon,
duzzadt nyirokcsomók a nyakon,
nyeléskor gombóc érzése a torokban (vagy ritkábban nyelési nehézség),
megmagyarázhatatlan rekedtség.
Ehhez hasonló tünetek más egészségügyi problémákhoz és állapotokhoz is társulhatnak, ezért fontos, hogy mindenképp forduljunk orvoshoz, és a fiatalabb korosztály figyelmét is irányítsuk a tünetek felismerésére, és arra, hogy korán menjenek kivizsgáltatni a jeleket.
Figyelemfelhívásból hozta létre a fiatalok között terjedő pajzsmirigyrákról a posztot a TikTokon a Dr. Ahmed néven ismert orvos, aki egészségügyi edukációs tartalmakat oszt meg a közösségi oldalon. Az orvos a videóban arra figyelmeztet, hogy a pajzsmirigyrák már egyáltalán nem csupán az idősek problémája, és egyre több fiatalt érint, ezért fontos ismerni minden korosztálynak a tüneteket.
A fiatalok leggyakoribb rákos megbetegedései
A fiatal felnőtteknél (20-39 éves korosztály) előforduló daganattípusok nemcsak ebben a korcsoportban fordulnak elő, de a leggyakoribb típusok ebben a korcsoportban nagymértékben eltérnek a gyermekeknél vagy az idősebb felnőtteknél előforduló típusoktól.
Sok más ráktípus is előfordulhat fiatal felnőtteknél, ezért nem szabad lazán kezelni már a 20-as korosztálynak sem az egészségügyi szűrővizsgálatokat. A fiatal felnőtteknél leggyakrabban előforduló rákos megbetegedések az American Cancer Society adatai alapján:
Mellrák
Limfómák (non-Hodgkin és Hodgkin)
Melanoma
Szarkómák (a kötőszövetek, például az izmok és a csontok rákos megbetegedései)
A női nemi szervek (méhnyak és petefészek) rákos megbetegedései
Pajzsmirigyrák
Hererák
Vastagbélrák
Agy- és gerincvelő-daganatok
Még ebben a korcsoportban is előfordul, hogy a rákos megbetegedések némelyike az életkor előrehaladtával gyakoribbá vagy ritkábbá válik. Például a limfómák 25 éves kor előtt gyakoribbak, míg az emlő-, a méhnyak- és a vastagbélrák 25 éves kor után válik gyakoribbá.
The post Ez a rák járványként terjed a fiataloknál is: figyelj ezekre a jelekre! first appeared on nlc.