Amint azt a 24.hu korábban megírta, a cég pedig elismerte: a DÁP-ot fejlesztő Idomsoft Zrt. használja az Orbán Viktor miniszterelnök vejének, Tiborcz Istvánnak a köreihez sorolt arcfelismerő alkalmazást. A TI Magyarország kiderítette, hogy az állami cég még 2024. szeptemberben írt ki közbeszerzést úgynevezett VKTA, vagyis videótechnológiával történő azonosítást lehetővé tevő szakértői támogatás igénybevételére. Az eljárás során a FaceKom mellett két másik cég, a Data Center Alliance Kft. és a Kosher Group Zrt. tett ajánlatot. Az utóbbiak azonban annyira sem vették komolyan a pályázatot, hogy szakmai ajánlatot nyújtsanak be, ezért a jelentkezésüket érvénytelennek minősítették. Így a FaceKom simán elvihette az 50,5 millió forintos megbízást.
A Kosher Group Kft. ráadásul rendkívül látványos, átverésekben gazdag és színes portfólióval rendelkezik. Tevékenységüknek eddig nem sok köze volt a szoftverfejlesztéshez, pláne nem az arcfelismeréséhez. A cégcsoport korábban König Bank Zrt. néven „Közép-Európa legnagyobb privátbankjaként” hirdette magát, azonban nevet kellett változtatnia, ugyanis sosem rendelkezett az MNB-től kapott működési engedéllyel. Ezzel párhuzamosan leányvállalata, az E-Truck Motor Zrt. azzal került reflektorfénybe, hogy elektromos kamionok fejlesztését ígérte feltehetőleg állami támogatás reményében, ám miután az akkori tulajdonos, Benke Jánosné soha nem fizette be az ígért 33 milliárd forintos alaptőkét, a cég kényszertörlés alá került. A harmadik és egyben talán legeredetibb próbálkozásukként kóser energiaitalt dobtak piacra, melyet még tavaly is jövedelmező befektetésként reklámozott a TikTokon Benke Gábor tulajdonos annak ellenére, hogy a vállalkozás időközben felszámolás alá került. A másik ajánlattevő, a Data Center Alliance Kft. egyetlen főt sem foglalkoztat, és honlapja sincsen.
Az eljárás további részét homály fedi, ugyanis a FaceKom és az Idomsoft között létrejött szerződést az állami ajánlatkérő még nem töltötte fel a közbeszerzési nyilvántartásba. A dokumentum annak ellenére hiányzik, hogy a felhívás szerint a közbeszerzési eljárás tárgyát képező feladatokat 2024. október 31-étől 2025. január 31-éig kellett volna ellátnia a FaceKomnak. A közbeszerzési szabályok szerint az ajánlatkérőnek a szerződéskötést követően haladéktalanul fel kell töltenie a dokumentumot annak mellékleteivel együtt a nyilvános adatbázisba. A TI Magyarország ezért
közérdekűadat-igénylést nyújtott be az ajánlatkérő Idomsoft Zrt.-nek,
és bejelentést tett a Közbeszerzési Hatóságnál, amelynek ellenőrzési szerepe van a folyamatban.
A siker receptje: átláthatatlan tulajdonosi háttér
A FaceKom az Idomsoft-féle tenderrel együtt négy közbeszerzési eljárásban nyert el állami megbízásokat összesen több mint 303 millió forint értékben 2022 óta. Két megbízást húzott be a DÁP-ban is használthoz hasonló videótechnológiás azonosító szolgáltatások nyújtására a NISZ Nemzeti Infokommunikációs Szolgáltató Zrt.-től 2022-ben és 2023-ban, valamint még egyet a Nemzeti Útdíjfizetési Szolgáltató Zrt.-től szintén 2023-ban. Az utóbbi esetben szintén érvénytelen lett az ellenajánlatot benyújtó Consroll Kft. pályázata. Az első NISZ-féle tenderen pedig egyedül indult a FaceKom. Tehát kemény versennyel ezeken az eljárásokban sem kellett szembenéznie.
Varga Jennifer / 24.hu
A FaceKom állami tendereken bizonyított sikere az azt követő időszakra esik, hogy a céget – akkor még csak részben – felvásárolta először az Equilor I. Magántőkealap, majd 2022-ben a Central European Opportunity Magántőkealap. Az utóbbi 2024-ben már 100 százalékos tulajdonosa volt a társaságnak. A Central European Opportunity Magántőkealap tulajdonosainak a kiléte nem ismert, vagyis
De mint arra a 24.hu is rámutatott, az alapot Tiborcz István köreihez sorolják azért, mert azt az Equilor Alapkezelő Zrt. kezeli. Bár közvetlenül egyik alap sem került Tiborcz Istvánhoz, mindkettő arra a II. kerületi címre van bejegyezve, ahol Orbán Viktor vejének számos cége, így a BDPST Zrt. is működik. Az Equilor Alapkezelő Zrt. tulajdonosi köre szintén nem ismert, mivel tulajdonosa egy másik magántőkealap, a Közép-Európai II. Magántőkealap. Az alap kezelője a Közép-Európai Kockázati és Magán Tőkealap-kezelő Zrt., amelynek tulajdonosa Szécsényi Bálint, aki egyben az Equilor Befektetési Zrt. (nem azonos az Equilor Alapkezelő Zrt.-vel) elnök-vezérigazgatója. Az Equilor Befektetési Zrt.-t a Gránit Bankon keresztül Tiborcz István tulajdonolja.
Ezt az összetett tulajdonosi struktúrát a Magyar Nemzeti Bank alapítványa is megirigyelhetné. Különösen tekintetbe véve azt, hogy a Central European Opportunity Magántőkealap mögött szintén találhatunk állami milliárdokat. Az alapba ugyanis 50 milliárd forintnyi tőkét invesztált a Magyar Fejlesztési Bank az úgynevezett Krízis Tőkeprogram keretében a Covid-járvány idején. Az állami források mellé 30 százalékos mértékig magánbefektetők is rakhattak tőkét, e privát értékpapír-tulajdonosok kilétét homály fedi.
Szabályozási kiskapuk
A Facekom által elnyert közbeszerzések végső kedvezményezettjeinek azonosítását és az esetleges összeférhetetlenségek kiszűrését több szabályozási hézag teszi lehetetlenné. A magántőkealapok befektetőinek kilétét csak 2026. júliustól, a következő országgyűlési választás után kell közzé tenniük az érintett szervezeteknek. Emiatt a magyar jogszabályi környezet ellentmond a vonatkozó európai uniós irányelveknek, amelyek előírják minden jogi személyiséggel rendelkező entitás mögött a természetes személy tulajdonosok azonosítását. A hiányosságok kapcsán a TI Magyarország nyílt leveleket küldött a hazai döntéshozóknak, legutóbb Hornung Ágnesnek, a pénzmosás és a terrorizmus finanszírozása elleni küzdelem felügyeletéért felelős kormánybiztosnak.
Szigetváry Zsolt / MTI Hornung Ágnes
Ezt az áldatlan állapotot a közbeszerzési szabályok is lehetővé teszik. A közpénzek elköltésének elvileg átlátható és elszámoltatható módon kellene megvalósulnia, és erről átláthatósági nyilatkozatot is kell tennie az ajánlattevőknek. Az utóbbi dokumentumban azonban elegendő megjelölniük az alapkezelő tulajdonosát, illetve vezetőjét, ha a befektető személyét nem kívánják megosztani. Erre a hiányosságra az Integritás Hatóság is felhívta a figyelmet, és javasolta a szabályozás pontosítását, ezzel azonban a kormányzat csak részben értett egyet.
E kérdés rendezése azért is kiemelkedően fontos, mivel nem a FaceKom az egyetlen olyan vállalkozás, amely magántőkealappal a háttérben nyer el közbeszerzést. A magántőkealapok térnyerése folytán egyre több átláthatatlan hátterű cég kap állami megbízásokat. A TI Magyarország Tenderbajnok című elemzése szerint 2021 és 2023 között
A cikk szerzője Zeisler Judit, a Transparency International Magyarország szakpolitikai vezetője.
The post Verseny nélkül nyert az arcfelismerő alkalmazást fejlesztő Tiborcz-közeli cég first appeared on 24.hu.