Vadon élő állatok illegális kereskedelmével vádolnak két belga fiatalt, akiknél a kenyai hatóságok több ezer, kémcsövekben őrzött hangyát találtak. A hatóságok szerint az ügy a kisebb méretű és kevésbé ismert fajok egyre inkább elterjedt csempészetének újabb esete.
A két 19 éves tinédzsert április 5-én vették őrizetbe egy vendégházban, ötezer hangya társaságában. A fiatalok zaklatott állapotban jelentek meg a kenyai fővárosban tartott tárgyalásukon, ahol szüleik vigasztalták őket. Állításuk szerint a hangyákat csak szórakozásból gyűjtötték, és nem tudták, hogy ezzel megsértették a kenyai törvényeket.
A két belga fiatalt a több nemzeti parknak is otthont adó Nakuru megyében fogták el. Az ötezer hangyát abban a vendégházban találták meg, ahol a fiatalok megszálltak. A rovarokat 2244 kémcsőben helyezték el, amelyeket vattával töltöttek meg, amiben a hangyák így akár hónapokig is életben maradhatnak. A két másik férfit Nairobiban fogták el, ahol 400 hangyát találtak náluk.
Egy másik eljárás keretében egy kenyai és egy vietnámi férfi ellen is vádat emeltek illegális állatcsempészet miatt ugyanazon a bíróságon. Náluk 400 hangyát találtak a hatóságok.
A kenyai vadvédelmi szolgálat közölte, hogy a négy férfi részt vett a hangyák Ázsiába és Európába csempészésében, hozzátéve, hogy a talált hangyák között a nagy méretű, vörös színű etióp maggyűjtőhangya (messor cephalotes) is szerepelt. Hozzátették, hogy a hangyák kicsempészése Kenyából nemcsak az ország biológiai sokszínűsége fölötti szuverén jogát sérti, hanem megfosztja a helyi közösségeket és a kutatóintézeteket az ökológiai és gazdasági előnyök adta lehetőségétől.
Kenyában a legnagyobb kihívást idáig a nagyobb vadon élő állatok – például az elefántok, orrszarvúak és tobzoskák – tesztrészeinek illegális kereskedelme jelentette. A vadvédelmi szolgálat szerint a négy férfi ügye a „csempésztrendek” eltolódását jelzi, az illegális kereskedelem az ikonikus emlősöktől a kevésbé ismert, ökológiai szempontból kulcsfontosságú fajok irányába mozdult el.
Philip Muruthi, az Afrikai Vadvilág Alapítvány (AWF) alelnöke az üggyel kapcsolatban elmondta, hogy a hangyák létfontosságú szerepet játszanak a talaj tápanyagának növelésében, a növények csírázásának elősegítésében és táplálékul szolgálnak más fajok, például a madarak számára. Egyben figyelmeztetett a fajok csempészésével járó kockázatokra is, ideértve az általok hordozott betegségek külföldi elterjedését a célországok mezőgazdaságában. Elmondása szerint „senki sem viheti csak úgy ki az országból az erőforrásokat”, és a hangyakereskedelem szabályozását sürgette.
(MTI)
The post Több ezer hangyát próbált kicsempészni Kenyából két belga fiatal first appeared on 24.hu.