Nikkelszennyezést mutattak ki a gödi Samsung-gyár közelében vett talajmintákban – írja a Greenpeace Magyarország közleménye. A vizsgálatot a Göd-ÉRT Egyesület kérésére végezték el, miután korábban több alkalommal is jelentős porkibocsátásra és szabálytalan anyagtárolásra utaló jelek kerültek nyilvánosságra. A minták egyikében a magyar határérték több mint kétszeresét meghaladó nikkel szintet mértek, melynek vegyületei rákkeltő besorolásúak.
A Greenpeace közleményében azt írják, az egyik mintában a határérték több mint kétszeresét meghaladó nikkel szintet találtak. A vizsgálat célja annak kiderítése volt, hogy a korábban hírekben is szereplő, a gyárból származó porkibocsátás okozott-e szennyezést, és kimutathatóak-e szennyező anyagok a környező területeken.
A talajminták akkreditált elemzését a Eurofins laboratórium végezte, a gyárban is használt, toxikus fémvegyületek jelenlétét vizsgálva. Az eredmények szerint az egyik erdős területen – ahol a talaj tisztítása a legkevésbé megvalósítható – a talajokra megadott szennyezettségi határértéket több mint kétszeresen meghaladó nikkel szintet mértek, 40 mg/kg helyett 85 mg/kg-ot. A nikkel rákkeltő vegyületeit a Samsung-gyárban is használják.
Azt írják: Bár a mintákból önmagukban nem lehet egyértelműen bizonyítani, hogy a szennyezés közvetlenül a Samsung kibocsátásából származna, az eredmények tovább erősítik a Göd-ÉRT Egyesület és a Greenpeace Magyarország követelését: alapos, átlátható vizsgálat szükséges minden olyan környezetszennyezési esemény kapcsán, amely a gyár működése nyomán jelentkezett.
„Egymást érik a nyilvánosságra került, vagy a Greenpeace és más civil szervezetek által kimutatott szennyezési esetek az akkumulátorgyárak és a kapcsolódó üzemek környékén. Itt az ideje, hogy a hatóságok a magyar embereket és a környezetet védjék. Most sokszor úgy tűnhet, mintha helyettük a szennyező cégek érdekeit védenék. A magyar hatóságok felelőssége biztosítani, hogy a hasonló üzemek ne jelentsenek kockázatot sem a környezetre, sem a lakosságra. Ha ezt a feladatukat megnyugtatóan ellátnák, az üzemek környékén élő emberek is biztonságban érezhetnék magukat” – nyilatkozta Simon Gergely, a Greenpeace vegyianyag-szakértője.
Nem ez volt az első alkalom, hogy veszélyes környezetszennyező anyagot azonosítottak a gödi gyár környékén. Volt, amikor magzatkárosító oldószert találtak az üzem szennyvízében.