Orbán Viktor kormányfőtől kérdezte meg a szocialista Tóth Bertalan, mennyibe kerül a magyar adófizetőknek Németh Szilárd európai rezsikörútja. Korábban a 444.hu szúrta ki a rezsicsökkentés fenntartásáért felelős kormánybiztos közösségi oldalán a 2800 kilométeres utazást. Németh Szilárd hat országba ment el néhány nap alatt azért, hogy bebizonyítsa, a magyarok fizetik Európában a legkisebb rezsiszámlát. Marosvásárhelyen, Kassán, Varsóban, Drezdában, Prágában és Bécsben járt utána, hogy ott mennyit kell fizetni a gázért és az áramért
Czepek Gábor államtitkár válaszában a rezsikörút költségeiről egy szót sem ejtett. Szerinte gáznál tartósan minden tízből kilenc háztartásra, áramnál nyolcra igaz, hogy fogyasztásuk teljesen a sávhatár alatt marad. „Ők kizárólag rezsicsökkentett díjakat fizetnek, de az átlagfogyasztásig a rezsivédett szintet túllépőknek is a kedvezményes tételeket számlázzák.” (A magabiztos kijelentés jó hír, hiszen éppen néhány napja írtunk a rezsicsökkentés szépséghibáiról.)
Az államtitkár azt írta: a rezsicsökkentés jelentőségét mutatják a régiós adatok. Átlagfogyasztásnál – európai átlagfogyasztással számolva – Romániában két és félszer fizetnek többet a földgázért, a háztartások villanyszámlája pedig majdnem kétszeres, 1,78 század a szorzója. A szlovák családok közel két és félszeresét fizetik a magyar gázáraknak és több mint kétszeresét (2,2) a magyar áramáraknak. A lengyelek a gázért csaknem négyszer, az áramért több mint két és félszer fizetnek többet. Ebből világosan látszik, hogy a folyamatos brüsszeli támadások ellenére is fenntartott rezsicsökkentés biztonságot, kiszámíthatóságot és megfizethető energiát ad a magyar családoknak – tette hozzá.
Az államtitkár arra sem tért ki, miért volt egyáltalán szükség a rezsikörútra, noha Tóth Bertalan jelezte: modern telekommunikációs eszközökkel ezek az információk minden bizonnyal gyorsabban, olcsóbban megszerezhetőek.
A körút végén Németh Szilárd egyébként maga jelentette be, hogy sok újat nem tudott meg, az általa első kézből tapasztaltak megegyeznek a Magyar Energetikai és Közmű-szabályozási Hivatal (MEKH) friss összehasonlító tényszámaival. Ez ugyanakkor csak ráerősít Tóth Bertalan szintén megválaszolatlanul hagyott további kérdéseire:
Mi tette elkerülhetetlenné a személyes megjelenést az ügyben?
Mi akadályozta, hogy takarékosabb módon szerezzék meg a szükséges információt?
Milyen többlet információt várnak a személyes megjelenéstől a hagyományos csatornákon megszerezhető adatokhoz képest?
The post Nem árulják el, mennyibe került Németh Szilárd európai rezsikörútja first appeared on 24.hu.