A HNCRRR nevű haiti szervezet aktivistái szerint Franciaország morális kötelessége lenne visszafizetni azt a „váltságdíjat”, amit 1825-ben kvázi az ország függetlensége fejében kifizettek neki. És ami szerintük azóta is tartó negatív spirálba taszított a szigetországot.
Haiti a franciák legfontosabb karibi gyarmata volt, ahová rabszolgakereskedők több százezer afrikai feketét szállítottak kényszermunkára. Miután a rabszolgák fellázadtak és 1804-ben győzött a haiti forradalom, Franciaország katonai ellencsapással fenyegetett, ha a frissen önállósodott ország nem fizet kompenzációt az üzletileg hoppon maradt rabszolgakereskedőknek. 1825-ben meg is állapodtak a 150 millió franc-os összegben, amit később 90 millióra csökkentettek. Az aktivisták szímításai szerint ez ma 38 és 135 milliárd dollár közötti összeget jelentene, attól függően, hogy beleszámítják-e a szerződés miatt elmaradt bevételeket is.
Jean Mozart Feron aktivista szerint az összeg olyan nyomasztóan nagy volt, hogy az anyagi teher azóta is tartó negatív spirálba lökte Haiti gazdaságát és egész társadalmi életét. De azt ő is elismeri, hogy a franciáknak maximum erkölcsi kötelessége lehet fizetni.
Az eleve mindig zűrös Haiti 2021, vagyis Jovele Moise elnök meggyilkolása óta egyre durvuló káoszban létezik. 2024-ig legalább névleg volt miniszterelnökük, igaz nem megválasztott, azóta formálisan sincs kjormányzás, az országot bandák uralják, így minimum kétséges, hogyan tudnák felhasználni a franciák pénzét, ha fizetnének.
(via Guardian)