Némi odafigyeléssel, öngondoskodással mi is rengeteget tehetünk azért, hogy 50 felett is jól érezzük magunkat a bőrünkben. A kulcs a tudatosság, a megelőzés és az általános jólét megtartása.
Ezért éri meg aktívnak maradni
Egészségmegőrzés térén az egyik legfontosabb szempont a fizikai aktivitás fenntartása, ami nemcsak a testi, hanem a lelki egészséghez is nagyban hozzájárulhat. A testmozgással többek között
csökkenthetjük a szívbetegség, a stroke, a 2-es típusú cukorbetegség;
javíthatjuk erőnlétünket és egyensúlyozási képességeinket, ami mérsékelheti a sérülések valószínűségét, miközben idősebb korban is hozzájárulhat az önállóság megőrzéséhez;
segíthet beindítani a fájdalomcsillapító, hangulatjavító testi mechanizmusokat;
ráadásul a gondolkodási, tanulási és döntéshozási képességek megvédését is támogatja.
Biológiánkból adódóan, az öregedés részeként az izmok hajlamosak veszíteni erejükből, állóképességükből és rugalmasságukból, megváltozhat a koordináció és a stabilitás, valamint az ízületek és csontok is elgyengülhetnek. Ezek szélsőséges esetben a leghétköznapibb tennivalókat is akadályozhatják, és kognitív romláshoz, depresszióhoz is vezethetnek.
Kellő törődéssel és a megfelelő mozgástípusok kiválasztásával azonban jelentősen lelassíthatjuk ezeket a folyamatokat. Hosszú távon a legelőnyösebb az, ha az aktivitás egész életünkön végigkísér minket, de sosem késő belevágni a mozgásba, hiszen az állandó sportolás későbbi megkezdése is jelentősen hozzájárul az egészség megőrzéséhez.
Sőt, igazán csak 50 felett válik fontossá, hogy fenntartsuk aktivitásunkat, azt pedig rendszeressé tegyük. Ne féljünk tehát az életmódváltástól!
Így mozogjunk
Fontos leszögezni:
Ennek ellenére bizonyos ökölszabályok, tippek és tanácsok azért megfogalmazhatóak, ezekről számos felületen tájékozódhatunk – többek között az amerikai egészségügyi minisztérium alá tartozó Betegségmegelőzési és Egészségfejlesztési Hivatal, illetve WebMD oldalán, de akár hazai platformokon is. Az igazán személyre szabott ajánlásokhoz persze érdemes szakértő, így háziorvos vagy megfelelően képzett, időskori testmozgásra szakosodott személyi edzővel vagy gyógytornásszal konzultálni.
Általánosságban elmondható, hogy érdemes heti 150 percnyi mérsékelt, a pulzusszámot és a szervezet oxigénfelhasználását növelő gyakorlatokat végezni. Ez elsőre rémisztőnek tűnhet, azonban kifejezetten egyszerű, könnyen elvégezhető mozgástípusokról – például gyorsabb tempójú gyaloglásról, táncról, kerékpározásról, úszásról vagy akár bizonyos kerti munkákról – van szó. A fokozatosság elve nagyon fontos, amennyiben elszoktunk az aktivitástól, vagy egyenesen kezdők vagyunk, érdemes rövid, néhány perces gyakorlatokkal kezdeni. Amennyiben légszomj, mellkasi fájdalom vagy egyéb kellemetlenség lép fel, azonnal orvoshoz kell fordulni.
Emellett hetente legalább kétszer ajánlott izomerősítő tevékenységet végezni, ami magába foglalhatja az edzőszalagok és kézi súlyzók használatát, valamint a saját testsúlyos gyakorlatokat, így a fekvőtámaszt és guggolást. Fontos, hogy az erőkifejtés közben ne tartsuk vissza a lélegzetünk, hiszen az negatív változásokat okozhat a vérnyomásban.
A szív- és érrendszer, valamint az izomzat karbantartása mellett az egyensúlyra is szükséges odafigyelni. Ezt pofonegyszerű gyakorlatokkal, például egy lábon állással, hátrafele sétálással, gereblyézéssel, de akár komplexebb módszerekkel, így jógával vagy társas tánccal is fejleszthetjük – a biztonságra természetesen végig odafigyelve. A csoportos tevékenységek előnye, hogy a társas kapcsolódás önmagában támogatja a mentális egészséget.
Végezetül érdemes ismételten aláhúzni: a mozgás mindenkinek ajánlott, de erősen egyénfüggő, hogy kinek milyen formája optimális. Bizonyos állapotok, így a szív- vagy cukorbetegség fokozott óvatosságot igényel, éppen ezért mindig érdemes személyre szabottan, szakértővel konzultálva kidolgozni az edzéstervet.
The post Mozgás 50 felett, hogy ne a fájdalomról szóljon minden first appeared on 24.hu.