Manapság úgy tekintünk a stresszre, mint a felgyorsult életkörülményeink velejárójára, pedig az egyáltalán nem a modern világ vívmánya – mindig része volt az életnek, és örökké az is marad. A stressz azonban önmagában nem rossz dolog, noha a köznyelv legtöbbször negatív értelemben használja a folyamatos feszültség és idegeskedés leírására.
A stressz a (mentális vagy fizikai) veszélyhelyzetben lévő személy természetes reakciója, amely alapvetően jóindulatú: a célja megvédeni minket. Egy bizonyos szintű stressz normális, akkor van gond, ha nagymértékű és/vagy hosszú távon fennáll.
Az előbbiek alapján tehát létezik negatív és pozitív stressz is.
A rossz stresszt mindenki ismeri, tipikus példái az sürgető határidők, a túl sok feladat, a zaj, a kiszolgáltatottság érzése.
A jó stresszre példa, amikor nagy lelkesedéssel készülünk valamire, legyen az egy sportverseny előtti izgalom vagy a felkészült tanulók vizsgadrukkja. (Érdekesség, hogy a túlzott mértékű pozitív stressz is lehet káros és átcsaphat negatívba, ha nem szentelünk kellő időt a pihenésre.)
Az akut stressz hatásai (pl. feszültség, fejfájás, gyomorrontás, mérsékelt mértékű szorongás) rövid ideig állnak fenn, míg a tartós, krónikus stressz számos fizikai, lelki és mentális probléma forrása lehet, esetleg felerősítheti a meglévő egészségi problémákhoz társuló panaszainkat.
A következő zavarok jelentkezhetnek:
szív- és érrendszeri tünetek,
légzőszervi betegségek,
csökkent szexuális vágy, reprodukciós gondok,
gyomorproblémák, emésztési zavarok,
izomfájdalmak, fejfájás,
bőrbetegségek,
memória- és koncentrációs zavarok,
állandó fáradtság, alvásproblémák,
depresszió, szorongás és más mentális egészségi rendellenességek.
Érdemes figyelni ezekre a figyelmeztető jelekre és számunkra megfelelő módszert találni a stresszkezelésre, mielőtt a szervezetünk energiatartalékai kimerülnek és a tartós feszültség konkrét betegségeket okoz. Az első lépés megtalálni a megfelelő egyensúlyt az elvégzendő feladatok és a pihenés között (és mint korábban már említettük: a pozitív stressz után is kell a lazítás!), és figyelni testünk jelzéseire és igényeire, súlyosabb esetben pedig javasolt szakember segítségét kérni.
Vény nélkül kapható gyógyszer
A cikk a Phytotec Hungária Bt. támogatásával készült.
The post Testünkre és lelkünkre is hatással van a tartós stressz: jelentősen ronthatja az életminőséget first appeared on 24.hu.