Négy orosz újságírót ítélt kedden 5 és fél év börtönbüntetésre egy moszkvai bíróság, miután bűnösnek találták őket abban, hogy együttműködtek a néhai orosz ellenzéki vezető, Alekszej Navalnij által alapított, azóta pedig betiltott szervezettel – írja a Reuters.
Antonina Favorszkaja, Szergej Karelin, Konsztantyin Gabov és Artem Kriger tárgyalása tavaly október óta zajlott zárt ajtók mögött, miután az ügyészség azzal vádolta meg őket, hogy egy „szélsőséges csoport” tagjai – a vádat mindannyian tagadják. Az ügyészség szerint a vádlottak anyagokat készítettek Alekszej Navalnij Korrupcióellenes Alapítványa (FBK) YouTube-csatornájához. Az FBK-t azonban Oroszországban „külföldi ügynöknek” és szélsőséges szervezetnek minősítették és betiltották.
Alekszej Navalnij, Vlagyimir Putyin elnök legismertebb ellenfele évekig a politikai elit korrupcióját leplezte le. Tavaly halt meg egy sarkvidéki büntetőtáborban, miközben hosszú börtönbüntetését töltötte.
Oroszország a 2022-es ukrajnai háború megkezdése óta fokozott nyomást gyakorol a hazai és külföldi újságírókra. A vádlottak támogatói szerint a per célja a sajtó megfélemlítése, illetve az újságírói munka megbüntetése volt. Az ítélet kihirdetése előtt a média rövid időre bejöhetett a tárgyalóterembe, ahol a négy újságírót bilincsben, üvegfal mögött mutatták. Kriger, az egyik újságíró azt mondta, hogy „minden rendben lesz. Látom, hogyan alakulnak a dolgok. Ennek a rezsimnek adok még egy, legfeljebb másfél évet.” Karelin pedig annyit mondott, hogy
„Remélem, a lányom büszke lesz rám.”
A bíróság és az ügyészség nem reagált a megkeresésekre.
Karelin és Gabov szabadúszó újságírók, akik több szerkesztőségnek dolgoztak, köztük az AP-nek és a Reutersnek. Favorskaya és Kriger a független SOTAvision portálnál dolgoznak, amit szintén „külföldi ügynökként” tartanak nyilván Oroszországban. Favorskaya készítette az utolsó videót Navalnijról, amin még életében bírósági tárgyaláson vett részt.
A Reuters szóvivője elmondta, hogy „Konsztantyin Gabov 2022 és 2024 között időnként producerként dolgozott a hírügynökségnek, videókat vágott és szövegeket szerkesztett. Nincs tudomásunk arról, hogy a vádpontok kapcsolódnának a nálunk végzett munkájához.”
„A Reuters elkötelezett a sajtószabadság mellett, és ellenzi, hogy újságírókat a munkájuk miatt börtönözzenek be. Az újságírók feladata, hogy a köz érdekében, szabadon tudósíthassanak – bárhol is legyenek.”