A 444 egyik olvasója szúrta ki, hogy a kínai kommunista párt propagandaosztálya által irányított China Global Television Network (CGTN) a magyar gazdaság problémáival foglalkozott. Ami elég meglepő onnan közelítve, hogy a magyar miniszterelnök, Orbán Viktor baráti viszonyban van a kínai vezetéssel.
A tévériportban kitérnek többek között arra, hogy Magyarországon
megugrottak az élelmiszerárak,
hogy ennek ellensúlyozására árszabályozást (itt az árrésstopra céloztak) vezettek be,
de arra is, hogy a kritikusok szerint az árszabályozás többet árt, mint használ.
Mint ismert, a kormány árrésstopot vezetett be március 17-étől május végéig harminc termékre – a vonatkozó kormányrendelet alapján az árrés nem lehet több 10 százaléknál (ha januárban ennél kevesebb volt, akkor pedig nem lehet több a januárinál).
A riportban megszólaltattak egy egyedülálló, szövegírásból élő háromgyerekes magyar anyát, aki elmondta, hogy két év alatt csaknem megduplázódtak a havi élelmiszer-kiadásai, és egyre nehezebben élnek meg. Állítása szerint két évvel ezelőtt mintegy 1600 dollárt költött élelmiszerre (576 ezer forint), most pedig 2500 dollárnyit (900 ezer forint), és megemlítette még, hogy betegségük miatt egyik gyermekével együtt speciális diétán vannak, ami megnöveli élelmiszer-kiadásait.
Megemlítették még, hogy az EU-ban Magyarországon volt a legmagasabb az éves infláció (5,7%), és hogy az elmúlt öt évben 80 százalékkal drágultak az élelmiszerek. Megszólaltatták Bod Péter Ákos közgazdászt is, aki az infláció mellett a magyar gazdaság növekedési problémáit emelte ki, vagyis, hogy két évig nem nőtt a gazdaság, és idén is csak igen mérsékelt növekedés várható.
The post A magyar gazdaság problémáit feszegette a kínai állami tévé first appeared on 24.hu.