A húsvéti asztalon három ételnek mindenképpen lennie kell: sonka, tojás és fonott kalács. Utóbbit hajlamosak vagyunk készen megvásárolni, mint karácsonykor a bejglit, de ez minden bizonnyal csak megszokás, mert húsvéti foszlós kalácsot sütni nem egy megugorhatatlan kihívás.
Végképp semmi okunk ipari kalácsot tenni az ünnepi asztalra, ha még dagasztógépünk is van otthon. Nem mondom, hogy mindegyik bolti kalács rossz, de egyértelműen a nyomába sem ér annak a kalácsnak, amit otthon készítettünk, a saját kezünkkel. Ez itt most nem valamiféle romantikus idea, hanem viszonylag ritka, hogy frissen és forrón kerül haza a bolti kalács, ellentétben azzal, amit most húztunk ki a sütőből. Az viszont utánozhatatlan.
Egy dolgot azonban mindenképpen érdemes mérlegelni már a bevásárláskor: egy kalács nem kalács, azt két ember felfalja egy ültő helyében, annyira finom. Kettő már elég lesz egy négy tagú családnak.
Házi fonott kalács: maga a tökély. (Fotó: Belső Olga)
A kelt tészta nem mumus
Említettem, hogy foszlós kalácsot sütni nem egy nagy kaland. Egyszerű kelt tésztáról van szó, amit a közhiedelemmel szemben nehéz elrontani, és egyáltalán nem kell tőle félni. Az élesztő tenni fogja a dolgát, a tészta meg fog kelni, ha huzatmentes, meleg helyre tesszük és hagyunk neki elég időt. A formázott tésztát kétszer kell keleszteni, egyszer dagasztás után, egyszer pedig formázás után. Nincs mese, ki kell várni, mert ha nem tesszük, ki fog repedni.
A másik fontos dolog a kelt tésztáknál a dagasztás. Ezt nem lehet megúszni (legfeljebb kiszervezni), a dagasztás során keletkeznek ugyanis a sikérszálak, amitől foszlós lesz a kalács. Ettől lesz annyira gusztusos, amikor tépjük a fonatokat. Én a magam részéről soha nem vetemednék arra, hogy késsel szeleteljem a kalácsot, mert azzal egy hatalmas élvezettől fosztanám meg magunkat, és az igazán kár lenne. Azért vannak az élet jó dolgai, hogy élvezzük, márpedig egy foszlós kalács foszlósságát ki kell maxolni.
A klasszikus kalácstésztát meg is tölthetjük mindenféle jóval, tehetünk bele például diót, rumba áztatott mazsolát vagy aszalt gyümölcsöket, gesztenyét, sőt, akár pesztót is, amit a retek zöldjéből készítettünk stílusosan, vagy amit gondolunk. Ebből következik, hogy sós és édes kalácsot is készíthetünk, utóbbi ugyanúgy készül, mit az édes, csak kihagyjuk belőle a cukrot. Ha tölteni szeretnénk, akkor először ki kell nyújtani a szálakat, majd ugyanúgy feltekerni, mint egy bejglit, és utána fonjuk csak össze.
A húsvéti kalácsot általában hatos fonással szokták megformázni. Némi gyakorlat kell ugyan hozzá, de összehasonlításképpen: sokkal kevesebb, mint például elzongorázni egy Bach kantátát. Természetesen a hatos fonás nincs kőbe vésve, eresszük el bátran a fantáziánkat és fonjuk-kanyarítsuk kedvünkre a gyönyörű, fényes, rugalmas tésztánkat. Mikor, ha nem éppen az ünnepre?
Foszlós húsvéti kalács recept
Kelt tészta készítésekor gondoskodjunk róla, hogy a konyhában kellemes meleg legyen. Csukjuk be az ablakot, hogy huzat se járjon, mert az nem tesz jót a tésztának.
A húsvéti kalácsot koszorúba is fonhatod (Fotó: Teubner Foodphoto, Getty Images)
Hozzávalók:
fél kg liszt
1 teáskanál só
1 evőkanál cukor
kb. 3 dl tej
1 tojás
1 kocka élesztő vagy 1 csomag instant élesztő
5 dkg puha vaj
Elkészítés:
Meglangyosítjuk a tejet. A felét áttesszük egy tálkába, belemorzsoljuk az élesztőt és belekeverjük a cukrot, majd meleg helyen hagyjuk felfutni.
A tej másik felébe beletesszük a tojást, de annyit megspórolunk, amennyivel a sütés előtt le tudjuk kenni a kalácsot.
A lisztet kimérjük egy tálba, a legjobb, ha a dagasztógép táljába, és belekeverjük a sót. Beleöntjük a felfuttatott élesztős tejet és elkezdjük dagasztani, majd hozzáöntjük a tojásos tejet is. Nem baj, ha egy kicsit még kemény a tészta (azért nagyon ne legyen az, akkor tegyünk bele még egy kis tejet!), de lágy se legyen, mert még a vaj is puhítani fogja a végén.
Dagasztjuk kitartóan legalább 10 percig, amíg szép fényes, ruganyos tésztát nem kapunk.
A legvégén pedig beletesszük a vajat is és azt is beledolgozzuk a tésztába.
Ha készen vagyunk, egy golyót formázunk a tésztából, visszatesszük a tálba és letakarjuk egy konyharuhával, majd meleg, huzatmentes helyen háromszorosára kelesztjük, nagyjából egy óra alatt.
Ekkor kinyomjuk belőle a levegőt, átgyúrjuk, 6 egyforma részre osztjuk. Ha kezdetnek inkább csak a hármas fonást vállaljuk be, ám legyen. Hurkákat formázunk belőlük és összefonjuk.
Rátesszük egy sütőlemezre, majd ismét letakarjuk a konyharuhával és újabb fél órán át kelesztjük.
Bekapcsoljuk a sütőt 170 fokra, alul-felül sütéssel, és megkenjük a kalácsot a megspórolt tojással. Betoljuk a sütőbe és mindegy 45 percen át sütjük. Ha nagyon pirul a teteje, tegyünk rá sütőpapírt.
Akkor van készen, amikor a résekben is szép színt kap és az illesztéseknél is megsült.
Fogyasztás előtt próbáljuk megvárni, míg kicsit kihűl, nehogy megfájduljon tőle… áh, mindegy, hagyjuk, úgysem fog sikerülni. Jó étvágyat hozzá!
The post Süss velünk: nincs húsvét fonott kalács nélkül! first appeared on nlc.