Olyan sok mindenre kell figyelni húsvét alkalmával a sütiktől a húsvéti sonkán át a tojásfestésig, hogy nem csoda, ha azt érzed, úszol a feladatokban. Ha azonban előre tervezel, minden feladatot beosztasz, idén végre úgy állsz majd kész a húsvéti lakomára és a vendégfogadásra, hogy nem téped ki közben minden egyes hajszálad. Na de lássuk, mikor mivel érdemes tervezni!
Egy héttel korábban
A húsvétot megelőző hétvége a tökéletes alkalom egy tavaszi nagytakarításra. Itt is ugyanúgy érvényes a szervezés-tervezés fontossága, hogy a lehető leghatékonyabban ugorhass neki a lakás kipucolásának. Azért jó ezen már most túlesni, mert így biztosan vendégfogadásra képes lesz az otthonod, és nem az utolsó pillanatban állsz majd neki pánik-porszívózni.
Ha ez a nagy falat kikerült az útból, és maradtak kreatív energiáid, akkor jó ötlet a húsvét előtti hétre időzíteni a DIY projekteket is: most készítsd el az ajtó– és asztaldíszeket, amiktől mindenkinek tátva marad majd a szája!
Amennyiben tervezel saját készítésű likőrrel készülni az ünnepre (például egy isteni tojáslikőrrel), akkor annak is most jött el az ideje. Minél több időt hagysz neki összeérni ugyanis, annál finomabb lesz a végeredmény.
Három nappal korábban – csütörtök
Eljött a teljes gőzzel tervezés ideje! Állítsd össze a menüt: milyen süteményeket szeretnéd várni a vendégeket, miből áll majd pontosan a húsvéti lakoma, és mi fog kelleni hozzá. Írj össze mindent tételesen, ellenőrizd, hogy van-e otthon hozzá minden, amire szükséged lehet. Ami hiányzik, azt még most, munka után beszerezheted.
Fotó: kajakiki/Getty Images
Két nappal korábban – péntek
Ne ugorj rögtön fejest a sütés-főzésbe, adj magadnak egy kis pihenőidőt is. Ez idő alatt például szuper családi program lehet a tojásfestés – amennyiben húsvét hétfőn locsolókat is vártok. Ha nem kifújjátok, hanem megfőzitek a tojást, most érdemes a tojásos ételekre előre gondolkodni, és egy adagban letudni a tojásfőzést.
Ezután indulhat a konyha-műszak. Az aprósütiket, réteges süteményeket, de még a répatortát is megcsinálhatod már ma. Előbbi kettőnek jót tesz, ha összeérnek, a répatorta pedig szuper hangolódás is lehet az ünnepre, ha a család nem bírja kivárni a húsvét vasárnapot és megdézsmálnák az édességet. Tervezd meg mit és milyen sorrendben fogsz sütni, hogy még véletlenül se legyen kapkodás a vége.
Egy nappal korábban – szombat
Ma jöhetnek a különféle hidegtálak, majonézes saláták. Ezek sokáig elállnak, és jót is tesz nekik, ha összeérnek az ízek. Az ecetes és hasonló salátákkal viszont sajnos nem tudsz előre készülni: összefonnyadnának, mire az asztalra kerülnének. Amikor ezekkel megvagy, rátérhet a figyelmed a húsvéti menü sztárjára, a húsvéti sonkára. Egy nappal előtte megsütni/megfőzni (ki hogyan szereti) azt jó ötlet, mert másnap már csak egy dolgod lesz: felszeletelni és gyönyörűen tálalni.
Aznap – vasárnap
A mai napra nem maradt túl sok feladatod. Terítsd meg az ünnepi asztalt, tálald az ételeket és dobd össze azt a maradék salátát, amit frissen kell készíteni. És ezután – ez lesz a legfontosabb programpont! – ne felejtsd el élvezni a húsvétot, a családi együttlétet, a jó hangulatot és a zseniális menüt, amiért annyit fáradoztál.
The post Húsvéti menü hatékonyan: ebben a sorrendben haladj, hogy pihenni is tudj first appeared on nlc.