A legtöbben már a fenntarthatóság szó hallatán is befeszülnek, mert a szemük előtt valami visszamaradott rémkép jelenik meg, pedig szó sincs ilyesmiről. Nem kell a kényelmet feladni azért, ha picit zöldebben szeretnénk a hétköznapjainkat élni, egyszerűen csak meg kell találni azokat az apróságokat, amiken úgy tudunk változtatni, hogy az részünkről is csekély áldozattal járjon. Erre a húsvét tökéletes alkalom: az ünnepre készülve sok olyan dolgot tehetsz, ami utat nyit a fenntarthatósághoz.
Fotó: Getty Images/Lobro78
Zöld dekoráció
Nincsen húsvét hímes tojás nélkül, de az igazság az, hogy talán ezt lehet a legegyszerűbben megoldani szintetikus anyagok nélkül. A konyhában számos olyan alapanyagot találni – például kurkuma, lilahagyma, vöröskáposzta, cékla, spenót –, amik teljesen természetes módon színezik meg a tojásokat. Csak annyi a dolgod, hogy forrásban lévő vízbe beleteszed a színt adó zöldséget vagy fűszert, egy-két evőkanál ecetet, és a tojást, és addig főzöd, amíg a kívánt színmélységet el nem éri. Ugyanezen az elven elindulva a dekorációt is elkészítheted termésekből, ágakból, maradék textilekből, a legtöbb akár évekig is használható utána.
Fókuszban a helyi és szezonális alapanyagok
A húsvéti menü akkor lesz igazán fenntartható, ha törekedsz arra, hogy hazai termelőktől vásárolj, és lehetőleg szezonális kínálatból. Érdemes a piacra kimenni a henteshez, beszerezni a sonkát, de a zöldségeket, mint újhagyma, torma, retek, szintén ajánlott termelőtől megvásárolni. Nem beszélve a tojásról, ami ugyan lehet, hogy drágább valamivel, mint a szupermarketekben, de ez általában házi, tehát egyrészt szabadtartásos tyúkoktól érkezik, másrészt ezzel egyenesen a gazdát támogatod.
Mentsd a menthetőt
A másik fontos dolog a húsvét elmúltával a maradékmentés lehet. A sonkából, kalácsból, megmaradt tojásból egészen új fogásokat lehet készíteni, például sonkás tésztát, mákos gubát vagy akár tojáskrémet. De ha nem akarsz velük most bíbelődni, a sonka és a kalács lefagyasztható, a tojás fehérje azonban gumissá válhat, ezt ajánlott azonnal felhasználni.
Ajándékozz okosan
Ha nem értesz egyet a húsvéti ajándékozással, akkor célszerű elhagyni ezt a szokást. Persze egy kisgyereknek nehéz elmagyarázni, hogy miért nincs meglepetés, ebben az esetben érdemes olyan játékot venni, ami fenntartható anyagból – például fából készült –, amit esetleg később oda tudsz másnak ajándékozni, vagy ami hosszú éveken át hasznos lehet. Az adományboltokban is sokszor találni teljesen vagy szinte teljesen új játékokat, ez sem ördögtől való megoldás, hiszen így körforgásban marad valami, amit egyszer már legyártottak.
The post 4 pofonegyszerű dolog a fenntartható húsvétért – Nem kerülnek erőfeszítésbe first appeared on nlc.