Finn és amerikai tudósok kifejlesztettek egy speciális rágót, amely képes „csapdába ejteni” és semlegesíteni bizonyos influenza- és herpeszvírusokat – írja az Oddity Central. A főként a babfélék családjába tartozó, Lablab purpureus nevű növény (jácintbab) magjainak őrleményéből készült rágógumi ígéretes eredményeket mutatott laboratóriumi tesztekben az influenza és a herpeszvírusok semlegesítésében.
„Egy széles spektrumú vírusellenes fehérje (FRIL) jelenléte egy természetes élelmiszerben (babpor) nemcsak az emberi influenza-, hanem a madárinfluenza-vírusok semlegesítésére is alkalmas, ami időszerű innováció a fertőzések megelőzésére és terjedésük megakadályozására” – mondta el Henry Daniell, a Pennsylvaniai Egyetem Fogorvostudományi Karának professzora.
A laboratóriumi tesztek során, amelyek egy mechanikus szájat használtak, a vírussemlegesítő FRIL fehérje több mint 50 százaléka szabadult fel mindössze 15 perc rágás után. A kutatók kimutatták, hogy mindössze 40 milligramm FRIL egy 2 grammos rágóban elegendő volt az influenzavírusok több mint 95 százalékos csökkentéséhez, míg a herpeszvírusok esetében (HSV-1 és HSV-2) 160, illetve 74 milligrammra volt szükség.
A kutatók hangsúlyozták, hogy az innovatív rágógumi kifejlesztése során betartották a klinikai gyógyszer- és élelmiszeripari szabványokat, biztosítva annak biztonságát emberi fogyasztásra. Stabilitási tesztek azt is kimutatták, hogy a vírusellenes rágógumi szobahőmérsékleten közel 800 napig tárolható anélkül, hogy megromlana vagy elveszítené a benne lévő FRIL fehérjéket.
Daniell és csapata a COVID-19 világjárvány csúcspontján állt elő a víruscsapdázó rágógumi ötletével, hogy korlátozzák a SARS-CoV-2 terjedését. A nyálra összpontosítottak, mivel ez az a hely, ahol a vírus hatékonyan szaporodik és terjed tüsszentés, köhögés és beszéd útján. Ismerték a Lablab bab vírusellenes tulajdonságait, így már csak a FRIL fehérjék rágógumiba való beépítésének módját kellett megtalálniuk a hatékonyság biztosítása érdekében.
A laboratóriumi tesztek ígéretes eredményei után a tudósok remélik, hogy hamarosan megkezdhetik az emberi kísérleteket, miközben tesztelik a rágógumi hatékonyságát más veszélyes vírusok elleni küzdelemben is.
Tudtad? Ez történik a testedben, ha lenyelsz egy rágót
A hiedelem szerint ha lenyelsz egy rágógumit, az 7 évig a szervezetedben marad. Ez azonban nem igaz! Ha véletlenül lenyelsz egy rágógumit, akkor az első hely, ahová kerül, az a gyomrod, vagyis a szervezet „savas üstje”. A sav azonban nem tudja feloldani a rágógumit, így az nagyjából sértetlenül folytatja útját a belekben. A rágógumi ezt követően átpréselődik a vékonybeleken, amelyek körülbelül 7 méter hosszúak, ám emészthetetlen volta miatt itt sem emésztődik meg. Ezután a vastagbélbe kerül, amely körülbelül másfél méter hosszú. Ez az a hely, ahol a szervezeted az ételmaradékot ürülékké alakítja. A rágógumi itt nagy valószínűséggel megakad egy darab székletben, majd a szokásos úton távozik a szervezetedből.
Kiemelt fotó: illusztráció, iStock
The post Rágózz, hogy ne kapd el az influenzát! first appeared on nlc.