A húsvéthoz számos szimbólum és hagyomány kapcsolódik, ezek közül talán az egyik legmegosztóbb a locsolkodás. Vannak, akik lelkesen várják a locsolókat, akadnak, akik udvariasságból fogadják őket és olyanok is, akik köszönik szépen, de nem kérnek az egészből. Bármelyik álláspontot is képviseled, nem árt tisztában lenned a szokásra vonatkozó modern illemszabályokkal.
Szögezzük le: az, hogy szeretnél-e locsolkodni, és ha igen, akkor kik azok, akiktől szívesen fogadod a locsolást, elsősorban a te döntésed. Abban az esetben, ha egyáltalán nem locsolkodnál, menj el kirándulni, esetleg utazni! Udvarias dolog azonban, ha ebben a esetben azokkal a családtagokkal, barátokkal, ismerősökkel, akik várhatóan locsolni érkeznének, időben tudatod, hogy nem találnak majd otthon, így nem látogatnak el hozzád feleslegesen.
Illusztráció: Getty Images
Bár egyes vidékeken még él a vízzel való locsolás hagyománya is, az általánosan bevett szokás az, hogy a férfiak kölnivel locsolnak. Váratlanul vödör vízzel, szódásszifonnal támadni nem illendő. A kölnit általában a nő fejére fújják, azonban ha ezt nem szeretnéd, a legkevésbé sem ütközik az illembe, ha megkéred a locsolót, hogy inkább a nyakadra vagy más testrészedre permetezze a kölnit.
Locsolás előtt a fiúknak, férfiaknak illendő locsolóverset szavalniuk. Kerülendők azonban a szexista és/vagy trágár szavakat tartalmazó mondókák. Vicces és kreatív, emellett az etikettet sem sértő locsolóversekből egyáltalán nincs hiány.
A locsolókat illendő megkínálni némi finomsággal és itallal. Az ital, ha azt felnőttnek kínáljuk, lehet alkoholos, ám ez nem feltétlenül kötelező. A locsolásért ezen felül illik ajándékkal készülni, azonban ez lehet például édesség, hímes tojás, valamilyen apróság is. Pénzt, különösen nagyobb összeget adni egyáltalán nem kötelező, ilyesmit az illem nem ír elő, igaz, nem is tiltja. E kérdésben mindenki egyéni lehetőségei és belátása szerint dönthet.
The post Illik pénzt adni a locsolóknak? Itt a válasz! first appeared on nlc.