Christopher Landon mintha egész karrierjét a horror és a humor keverésére építette volna (ő írta a Paranormal Activity-filmeket, ezenkívül olyan beszédes címeket rendezett, mint a Boldog halálnapot! és a Cserkészkézikönyv zombiapokalipszis esetére). Ezúttal is ezt csinálja:
Úgy indul, hogy Violet (A Fehér Lótusz második évadával befutott Meghann Fahy első nagyobb filmszerepében), egy nemrég megözvegyült, fiatal édesanya sok év kihagyás után nagy nehezen újra beleveti magát a randizásba. Kisfiát rábízza huszonéves húgára és a házat ellepő biztonsági kamerákra, és elindul, hogy egy felhőkarcoló tetején berendezett puccos étteremben végre megismerje Henryt (Brandon Sklenar, aki legutóbb a Velünk véget érben játszotta el hajszálpontosan ugyanezt a karaktert – a hibátlan, ultrakedves álompasit, aki tárt karokkal várja a bántalmazó kapcsolatból frissen menekült hősnőt).
Amy Sussman / Getty Images Cameron Fuller, Christopher Landon, Meghann Fahy, Brandon Sklenar, Bradley Fuller, Michael Bay és Sam Lerner a Drop című film premierjén Hollywoodban 2025. április 8-án.
Henry késik, a bárpultnál ücsörgő Violettel pedig hirtelen nagyon sok minden történik. Sorban megismer egy rakás karaktert, akik a továbbiakban az Agatha Christie-féle hagyományoknak megfelelően mind gyanúsak lesznek; illetve elkezd egy AirDrop-szerű alkalmazásban fenyegető mémeket kapni. Igen, a thrillerbe torkolló zsarolás vicces feliratos képekkel indul – a titokzatos üzenetküldőnek, úgy tűnik, jó sok ideje volt. Violet elsőre simán csak idegesítőnek találja ezeket, hamarosan azonban kiderül, hogy zaklatója – aki egyébként szintén az étteremben tartózkodik, hiszen az app csak 15 méteres körzetben működik – bérgyilkost küldött a fiára. Ha életben akarja tartani csemetéjét, Violet kénytelen teljesíteni az üzenetben érkező utasításokat. Többek között meg kell ölnie az angyali türelemmel megáldott Henry-t, aki a polgármester sajtófotósaként nemrég valami piszkos ügyre bukkant, és aki valamiért Violet látványos pánikrohamai és sűrű mosdólátogatásai ellenére is hősiesen kitart a randi mellett.
A feszes tempót diktáló thrillereknek az ember olykor az égbekiáltó baromságokat is hajlandó elnézni, a Gyilkos randi alapötletén viszont elég nehéz nem fennakadni.
Pedig a titokzatos AirDrop-zsarolót egyébként a producerek saját élménye ihlette: egy olaszországi nyaralás alkalmával ugyanis egyikük elkezdett nyugtalanító Shrek-mémeket kapni egy étteremben, és a vacsora végéig nem tudtak rájönni, melyik vendég küldözgetni azokat (az Apple fájlmegosztó funkciójához is egymás közelében kell tartózkodnia a két félnek). A filmben viszont AirDrop helyett (az biztos jogdíjas lett volna) egy bizarr alkalmazáson zajlik a fenyegetés, amit láthatóan minden egyes szereplő használ, és aminek valami olyasmi a lényege, hogy automatikusan megosztja az ember nevét és fényképét minden 15 méteres körzetben tartozkodó felhasználóval (!) és lehetővé teszi az anonim kép- és üzenetküldözgetést úgy, hogy a küldőnek egyébként semmi nyoma nem marad.
És tulajdonképpen működik, csak nem érdemes sokat gondolkodni az ilyesfajta részleteken. A forgatókönyvírók, Jillian Jacobs és Christopher Roach ezzel a digitális csavarral legalább ügyesen felújították a már sokszor látott titokzatos zsarolós thriller-alapot (ilyesmi volt az alapsztori például A fülkében, az Éjszakai járatban, vagy nemrég a Kézipoggyászban is). Ezt a film amúgy vizuálisan is frappánsan megsegíti: az üzenetek – olykor még a videók is – stílusosan feltűnnek a vásznon is, ahogy egy csokor más izgalmas effekt is. A Gyilkos randi látványosan mai film. Abban is van valami nagyon aktuális, ahogy Violet egyre kétségbeesettebben vizslatja az étterem vendégeit, de képtelen rájönni, ki zaklatja, mert kivétel nélkül mindenki a telefonját nyomkodja.
Fahy egyébként végig borzasztó szórakoztatóan szlalomozik a pánik és a zseniális cselszövés között, simán elviszi a hátán a filmet, de azért Sklenar is megbízható partnere. A film bájos humoráért pedig rajtuk és a kínos alapszituáción kívül nagyjából egy személyben a páros pincérét alakító Jeffery Self felel. Aztán az utolsó harmadban az alkotók eldobnak minden ésszerűsséget, és már-már a zsáner paródiájába hajló lövöldözős, felhőkarcolóból kilógós, autósüldözéses fináléban varrják el a szálakat. Nem panaszkodunk, a maga módján ez is vicces.
A Gyilkos randi minden ellentmondás ellenére olyan, mint egy kivételesen jó randipartner: kedves, szórakoztató, és mindenekelőtt őszinte. Nem hazudja, hogy több, mint ami, de tisztességesen hozza, amit előre ígért.
Gyilkos randi (Drop), 2025, 100 perc, 24.hu: 7/10
The post Ennél rosszabb első randija még senkinek nem volt first appeared on 24.hu.