Kisebb változtatásokkal helyben hagyta a Fővárosi Ítélőtábla Gyárfás Tamás és Portik Tamás tavalyi elsőfokú ítéletét. Eszerint Gyárfás, mint felbújtó hét év börtönt, Portik pedig életfogytig tartó fegyházat kapott jogerősen. Fenyő János egykori médiavállalkozó meggyilkolása miatt. Ezzel a jogerős ítélettel lezárult a kilencvenes évek és a magyar gazdasági-politikai elit leglátványosabb leszámolási ügye.
A jogerős ítélet kihirdetésére csak Gyárfás Tamás jött el, Portik Tamás nem jelent meg. Az ítélet lényegi változása annyi, hogy Gyárfás nem bűnsegédként, hanem felbújtóként kapja meg a büntetését, a fegyház minősítés börtönre módosul az esetében. Portik pedig börtön helyett fegyházbüntetést kapott a Fenyő gyilkosságban betöltött szerepe miatt.
Gyárfást első fokon a Fővárosi Törvényszék tavaly februárban ítélte hét év fegyházra, Portik Tamást pedig életfogytig tartó börtönbüntetésre. Az akkori nem jogerős ítélet szerint Gyárfás bűnsegédként Portik Tamást bízta meg Fenyő megölésével, amit aztán a szlovákiai Jozef Roháč hajtott végre. Az érintettek végig tagadták a vádakat. Míg Gyárfásék felmentésért, az ügyészség súlyosbításért fellebbezett. Az Ítélőtábla szerint viszont a Törvényszék helyesen írta le az ügy lefolyását és jól állapította meg az elkövetők felelősségét.
Fenyő Jánost 1998 elején saját autójában lőtték le Budapest II. kerületében, a Margit körút és a Margit utca sarkán. Fenyő számos akkoriban jól menő, ismert újságot felvásárolt a gyermeklapoktól a tinimagazinokon át a hírlapokig, médiabirodalma a meggyilkolásának évében tizenöt-tizenhét milliárd forintot érhetett. Az ügyészség szerint a merényletet az úszószövetség volt elnöke, Gyárfás felbujtására és az Aranykéz utcai robbantásért is elítélt Portik megbízására követte el Jozef Roháč szlovák bérgyilkos, akit 2017-ben életfogytiglanra ítéltek. Gyárfás és Portik perét 2019-ben egyesítették.
Ez az ügy a kilencvenes évek maffialeszámolásai közül is kiemelkedett. Fenyő – más, alvilági figurákkal szemben – ismert, népszerű és jó politikai kapcsolatokkal rendelkező alak volt. Az ő utcai kivégzése fordulatot hozott a magyar kriminalisztika történetében. Mindenképp érdemes elolvasni Szily László cikkét erről a vad időszakról, hisz ő személyesen is találkozott Fenyővel, 1994-ben a később lemészárolt vállalkozó Népszavájánál kezdte a pályáját.
Íme egy idézet a cikkből: „Tényleg vad időszak volt a kilencvenes évek közepe-vége Budapesten és vonzáskörzetében: a városközpont tele volt maffiózók kezében lévő szexklubokkal, miközben a nagykutyák sorozatban nyíratták ki egymást a klasszikus amerikai maffiafilmekből ismert módszerekkel. Kivégzések követték egymást bombák, hangtompítós gépfegyverek és pisztolyok segítségével, profi bérgyilkosok előadásában. Mint később kiderült, a leghírhedtebb esetek jelentős részében Portik állt a gyilkosságok mögött.”
A tavalyi első fokú ítélet után kiderült, nem csak mi is beszámoltunk, nemcsak Portik Tamásra, hanem az egykori médiavállalkozóra, Gyárfás Tamásra is súlyosabb ítéletet kért másodfokon az ügyészség. Gyárfás a másodfokú eljárás során ezt mondta az utolsó szó jogán: „Eleve nincsenek gyilkos hajlamaim. A Napkelte című tévéműsor visszanyerése után nem volt indokom, hogy győztesként a megöletésének hatalmas kockázattal járó lépésre szánjam el magam. Hangsúlyozom, 1997-ben már nem volt közöttünk ellentét.”