Ideges nyugtatási kísérletek, újabb fenyegetések, és nagyon zaklatott piacok dominálták az első napot, amikor életbe léptek Trump globális vámjai. Szerdán mindenki árgus szemekkel figyelte az árfolyamokat, Európában továbbra is estek az indexek, a BUX is közel 3 százalékot vesztett. Aztán Donald Trump váratlanul bejelentette, hogy sok ország vámját leviszi 10 százalékra, kivéve Kínáét, mert azt tovább emelte.
Para a kötvénypiacon
Papírforma szerint a kötvényeket ilyen viharos időkben meg kellene rohannia a befektetőknek, mert ilyenkor azok számítanak biztonságos befektetéseknek. Most azonban az amerikai kötvények sem mentek úgy, ahogy kellene. A kötvényárak estek, a 10 éves hozamok pedig, amiknek ilyenkor csökkennie kellene, nem mellesleg segítve az eladósodott amerikai államháztartást, hétfő óta 3,9-ről 4,4 százalékra nőttek.
Ez a tőzsdeindexeknél is jobban mutatja, hogy a piacok mennyire idegesek, vagyis már nem csak a részvényárfolyamokról van szó, amelyek Amerikában átlagosan 12 százalékot estek egy hét alatt, Trump felszabadítást ígérő vámbejelentése óta.
A kötvénypiacok szokatlan mozgása azt jelzi, hogy a szokásos menekülőpiacok jelenleg nem igazán töltik be a funkciójukat, ami nagyon nagy bizonytalanságot és bizalmatlanságot jelez. Sokan attól tartanak, hogy ez egy még nagyobb összeomlási spirál beindulásának a kockázatát is magában hordozza.
A piac így nagyon várná a kicsit is megnyugtató hangokat – annál talán többet, mint amit Donald Trump mondott szerdán reggel, amikor látszólag pénzügyi befektetőbe átmenve arra buzdított, hogy ilyenkor kell vásárolni, hiszen lent vannak az árfolyamok. Az valahogy kimaradt, hogy ezt gyakorlatilag egyszemélyben ő idézte elő.
A Wall Street tárgyalásokat vár, Trump seggnyalókról beszél
Trump egy másik posztjában lelkesen idézte Jamie Dimont, a JP Morgan vezérigazgatóját is a vámokkal kapcsolatban, de azt már nem tette hozzá, hogy Dimon, a világ egyik legbefolyásosabb pénzpiaci szereplője Scott Bessent pénzügyminisztert sürgette, hogy haladjon a külkereskedelmi tárgyalásokon, mert gyorsan enyhíteni kell a piac aggodalmait.
„Remélem, tényleg hagyják tárgyalni Scott Bessentet, aki profi. Tudom, hogy itt van Japán. Úgy látom, Korea, Vietnám is jelentkezettt. Aztán Európa. Gyorsan intézkedjen”
– mondta Dimon a Fox Business-nek szerdán. „Ha meg akarja nyugtatni a piacokat, mutasson előrehaladást ezekben a dolgokban” – kérte a globális eszközkezelő és pénzügyi befektető vezetője.
A Fehér Ház azt állítja, vagy hetven ország kezdeményezett idáig tárgyalásokat az április 2-án bevezetett vámok miatt. Azt lehetne hinni, hogy ez maga az amerikai cél, a vámok brutális tárgyalási eszközként való használata: a washingtoni adminisztráció különböző szintjeiről már többen elmondták, hogy a bejelentett vámtarifák ellensúlyozására sokféle megoldási javaslatot várnak. Eszerint, aki csökkenteni szeretné a rá vonatkozó amerikai vámot, vegyen több amerikai LNG-t és más árut, hárítsa el a szabályozási és egyéb akadályokat az amerikai export elől, ruházzon be az Egyesült Államokba.
Ehhez képest azonban a beszámolók szerint Washingtonban kevésbé mutatkoztak nyitottak a konstruktív javaslatokra, Trump pedig még kedd este, miközben belengette, hogy a gyógyszeripart is súlyos vámokkal készül megszórni, azokon gúnyolódott, akik tárgyalni akarnak az egyoldalú vámok miatt:
„Hívogatnak ezek az országok. Nyalják a seggemet. Alig várják, hogy alkut köthessenek”
– mondta, és azzal büszkélkedett, hogy a külföldi vezetők kuncsorognak nála, hogy elkerüljék az új vámokat, és azt mondogatják neki: „Kérem, kérem, uram, kössünk alkut. Bármit megteszek, uram.”