Igaz a mondás: a terhes nők valóban kettő helyett esznek. De ez nem azt jelenti, hogy kétszer annyi hamburgert kell rendelniük, hanem azt, hogy jobban oda kell figyelniük arra, mit visznek be a szervezetükbe. Ugyanis amit anya eszik, azt eszi a baba is, és ennek a kilenc hónapnak az egyik legfontosabb tápanyaga a vas.
Miért ennyire fontos a vas a terhesség alatt?
„A megfelelő vasellátás elengedhetetlen a magzati idegrendszer fejlődéséhez” – mondja Sarnyai Tünde a Bethesda Gyermekkórház dietetikusa, és hozzáteszi, a vashiánynak súlyos következményei lehetnek, mint például a magzat méhen belüli fejlődésének elmaradása, kis születési súly vagy koraszülés.
A szakember arra is figyelmeztet, hogy vashiány az anya szervezetét is befolyásolja. A szervezet a vasat ugyanis vörösvértestek képzésére használja, amelyek oxigént szállítanak a babához.
Terhesség alatt az anya vérmennyisége 40-50%-kal megnövekszik, így több vörösvértestre van szüksége, mint valaha. A megfelelő vasszint tehát az anya saját egészsége szempontjából is fontos, hiszen így az egyébként is fáradt szervezet nem fog még keményebben dolgozni a szükségesnél.
„Ellenkező esetben fáradékonyság jelentkezhet, csökken a stressztűrő- vagy koncentrációképesség. Emellett terhességi magasvérnyomás, korai méhlepény-leválás és szülés körüli vérvesztés is előfordulhat.”
Kinek mennyi vasra van szüksége?
A legtöbb felnőtt tisztában van azzal, hogy a vas létfontosságú az egészsége szempontjából. Ennek ellenére Magyarországon a 18 és 60 év közötti nők szinte 100%-át érinti időről időre a vashiány – a Magyar Dietetikusok Országos Szövetségének elnöke szerint. Ez a magas arány részben a menstruáció során bekövetkező vérvesztésnek, valamint az alacsony húsfogyasztásnak tudható be, mivel a hús a vas egyik legjobban hasznosuló forrása.
A fogamzókorú nők körében a napi ajánlott mennyiség 18 mg, míg a várandós nőknek napi 27 mg vasat javasolt bevinni.
Természetesen ezt, ha akarnánk, se tudnánk pontosan lekövetni, ezért érdemes a vasszintet időről időre ellenőriztetni egy egyszerű laborvizsgálat keretében. „Kismamák esetében erre a vizsgálatra a várandósság kiderülése utáni 12. hétben kerüljön sor, majd ismételjük meg a kezelőorvos által javasolt gyakorisággal”– mondja a szakember.
Fotó: Getty Images
Vannak bizonyos jelek is, amik utalhatnak arra, hogy vashiány lépett fel. Ilyen például ha
a tükör előtt lehúzzuk az alsó szemhéjunkat, és a bőr, amelynek rózsaszínnek kellene lennie, sápadt.
Egy másik gyakori tünet az állandó fáradtság, de ezt nehéz megkülönböztetni a várandós fáradtságtól – a legtöbb kismama ugyanis a második trimeszter kivételével egyébként is mindig kimerültnek érzi magát.
Végül, ha a kismama olyan különös dolgokra vágyik, vagy kíván meg, mint a jég, a föld, a mosószer vagy sütőpor, szintén gyanakodhatunk vashiányra.
Bárki, aki a fenti jeleket észleli magán, nézessen egy vasszintet!
Vaspótlás természetes vasforrásokból
Elsődlegesen mindig arra törekedjünk, hogy a szükséges tápanyagokat, így a vasat is teljes értékű élelmiszerekből vigyük be. „A vashiány megelőzése céljából legjobb vasat tartalmazó élelmiszerek a húsok (például a marha, sertés, csirke vagy a pulyka), illetve a máj és a halak” – sorolja Sarnyai Tünde. „A tojás fogyasztása is hozzájárulhat a fokozott vasigény kielégítéséhez, a növények közül pedig a sötétzöld levelesek és a hüvelyesek tartalmaznak vasat, viszont a bennük lévő fitátok vagy a spenótban lévő oxálsav gátolják a felszívódását.”
A dietetikus hozzáteszi a felszívódást gátolja még az étkezésekhez nagyobb mennyiségben elfogyasztott kávé vagy tea is, illetve az EDTA-val tartósított élelmiszerek. (EDTA-val tartósított élelmiszerek lehetnek például a majonézek, öntetek, konzervek, üveges üdítők, virslik, tejpótlók, és még sok minden más.)
A vegetáriánus vagy vegán étrendet követő kismamáknak természetesen plusz lépéseket kell megtenniük a megfelelő vasbevitel érdekében. „A növényi eredetű, azaz nem az ún. hem vas hasznosulását befolyásolja az élelmiszerekben megtalálható biológiailag aktív anyagok jelenléte, illetve aránya” – hívja fel a figyelmet a szakember. „A vasfelszívódást gátolják a polifenolok és fitátok, viszont javítják a C-vitamin, citromsav és más szerves savak.”A C-vitamin egyébként nem csak a javarészt vagy teljesen növényi étrendet követőknek ajánlott. “A C-vitamin segíti a vas felszívódását. Tehát a vastartalmú étkezés mellé javasolt például narancslé fogyasztása.”
Mikor indokolt vaspótlás tabletták vagy egyéb készítmények formájában?
„A vaspótlást minden esetben laboratóriumi ellenőrzés mellett kell végezni, hiszen az indokolatlan vasbevitel káros lehet, korai méhlepény-elöregedéshez, ezáltal koraszüléshez vezethet” – figyelmeztet a dietetikus. Mivel a vaspótlást csak orvosi javaslatra szabad elkezdeni, fontos, hogy tájékoztassuk őt az étrendi megszorításokról, például a vegánságról is.
A legjobb időpont a vas szedésére az, amikor üres a gyomrunk, mivel akkor jobban felszívódik. Ez lehet reggel, közvetlenül ébredés után, de lefekvés előtt is. Gyomorproblémák esetében meg kell próbálni inkább étkezéssel bevenni, vagy kíméletesebb vasformát választani.
Ebben az esetben viszont figyeljünk arra, hogy olyan ételekkel próbáljuk meg bevenni, amelyek inkább elősegítik a felszívódást, mint sem.
Ha valaki nem szeret tablettát szedni, számos más formában is pótolhatja a vasat. Ezek közé tartoznak a
folyékony készítmények,
rágótabletták,
gumivitaminok
vagy porok.
Azonban készüljünk fel, a vaspótlásnak lehetnek kissé vagy nagyon kellemetlen mellékhatásai is, mint a székrekedés, hasmenés, hasi fájdalom, fémes szájíz vagy hányinger, de a szakember szerint ezek csökkenthetők. „A rostdús, folyadékbő étrend segít a panaszok enyhítésében. Ez alatt azt értjük, hogy a reggeli, ebéd és vacsora esetében javasolt zöldség, saláta, savanyúság, illetve teljes kiőrlésű kenyér, kifli, zsemle, rostdús gabonák (például bulgur, teljes kiőrlésű tészta) fogyasztása. Tízórai és az uzsonna esetében pedig válasszunk gyümölcsöket.”
Végezetül a szakember egy jó hírrel is ellátott minket: a szájon át alkalmazható vaskészítmények új gerenrációjának alkalmazása esetén ezek a mellékhatások már nem jelentkeznek.
The post Ilyen súlyos következményekkel járhat a vashiány várandósság idején: figyelmeztet a Bethesda Gyermekkórház dietetikusa first appeared on nlc.