„Közvetlen tárgyalásokat” folytat szombaton az Egyesült Államok és Irán egy esetleges nukleáris megállapodásról Donald Trump amerikai elnök szerint – írja a BBC. A várható egyeztetés tényét Szejed Abbász Aragcsi iráni külügyminiszter is megerősítette. Szerinte azonban a megbeszélések „közvetett” jellegűek lesznek, amire – mint mondta – úgy tekint, mint ami „éppúgy lehetőség, mint próbatétel”.
Az amerikai elnök hétfőn azt közölte, hogy a Washington és Teherán közötti egyeztetés „nagyon magas szinten” zajlik majd, és arra figyelmeztetett, hogy „nagyon rossz nap lesz Irán számára”, ha nem jutnak megállapodásra.
Trump még márciusban Irán elleni katonai fellépés lehetőségét helyezte kilátásba, miután a legfelsőbb iráni vezető, Ali Hámenei ajatollah nyilvánosan elutasította a közvetlen tárgyalásokra tett javaslatot.
Az amerikai elnök az egyeztetésről szóló hírt azután hozta nyilvánosságra, hogy a Fehér Házban találkozott Benjámin Netanjahu izraeli miniszterelnökkel, aki korábban szintén kilátásba helyezte az Irán elleni katonai támadást arra hivatkozva, hogy így kívánja megakadályozni Irán atomfegyverhez jutását. Donald Trump az Ovális Irodában a közelgő egyeztetésről szó szerint úgy nyilatkozott:
Szombaton lesz egy nagyon nagy megbeszélésünk, és közvetlenül tárgyalunk velük. És talán létrejön egy megállapodás, az nagyszerű lenne.
Trump azután azt mondta, hogy Irán „nagy veszélyben” lenne, ha a tárgyalások nem volnának eredményesek, és hozzátette: „Iránnak nem lehet atomfegyvere, és ha a tárgyalások nem járnak sikerrel, akkor valójában azt gondolom, hogy az egy nagyon rossz nap lesz Irán számára”. Az amerikai elnök a megbeszélésről további részleteket nem közölt.
Szejed Abbász Araqcsi az X közösségi platformon a várható egyeztetést úgy kommentálta: „Ez éppúgy lehetőség, mint próbatétel. A labda Amerika térfelén pattog”.
Trump márciusban az Egyesült Arab Emírségek közvetítőjén keresztül fordult levélben Irán legfelsőbb vezetőjéhez, ebben tárgyalási hajlandóságáról biztosította. A javaslatot Irán akkor elutasította, jóllehet, a vezetés jelezte, hogy harmadik fél közvetítse mellett hajlandó tárgyalni az ügyben az Egyesült Államokkal. Az USA és szövetségesei évtizedek óta hangsúlyozzák: kulcsfontosságú külpolitikai cél számukra, hogy Iránt megfékezzék az atomfegyver-építésben.
2015-ben Barack Obama demokrata amerikai elnök többoldalú megállapodást hozott tető alá Irán akkori elnökével, a centrista Hasszán Rohanival. A magyarul Iráni Atomalkuként (JCPOA) ismert egyezményt hat nagyhatalom, az USA, Nagy-Britannia, Franciaország, Németország, Oroszország és Kína kötötte meg, ami lehetőséget biztosított az Iránt sújtó közvetlen és közvetett szankciók feloldására. Ez kedvező hatással volt az Európai Unió országai és Irán kapcsolatára. Orbán Viktor miniszterelnök keleti nyitás elnevezésű programja is ekkor kapott nagyobb lendületet, megindítva a gazdasági és kereskedelmi és kulturális kapcsolatok élénkítését Iránnal.
A megállapodást pár évvel később, 2018-ban maga Donald Trump rúgta fel egyoldalúan, kiléptetve az USA-t az egyezményből. Az Egyesült Államok ezután újabb szankciókat vetett ki Iránra, ami blokkolta a korábbi gazdasági nyitást is, és ezzel hozzájárult a 2019-iráni válsághoz, amely véres eszközökkel elfojtott tüntetéshullámot eredményezett az országban.
Miután Donald Trump az egyezményt egyoldalúan felmondta, Irán sem érezte többé kötelezőnek önmagára nézve. Az ENSZ Atomenergia-hivatala figyelmeztetett is, hogy Teherán nagyobb készleteket halmozott fel dúsított uránból, amelyből atombombát lehet készíteni.
Az utóbbi hónapokban Trump többször kilátásba helyezte, hogy tárgyalásokat folytatna Iránnal egy új megállapodásról, közben azonban katonai fellépéssel fenyegetőzött arra az esetre, ha nem sikerülne megállapodni.
Izrael a hosszú távú biztonsága szempontjából központi jelentőségűnek tekinti, hogy megakadályozza riválisát abban, hogy atomfegyverhez jusson. Az elmúlt hónapokban mérlegelték is, hogy ennek érdekében csapást mérjenek iráni létesítményekre. Izrael tavaly egyébként közölte is, hogy csapást mért egy iráni nukleáris létesítményre, megtorlásul az ellene irányuló korábbi rakétatámadásáért.
The post Trump közvetlen nukleáris tárgyalásokra készül Iránnal first appeared on 24.hu.