A hétvégén több videó is terjedni kezdett arról a területről a Hegyeshalom melletti Csemeztanyán, ahol 3000 marhát földeltek el a száj- és körömfájás betegség miatt, és a videókon az látszott, hogy az elföldelt állatok közül sötét folyadék bugyog fel a földből.
A rendőrség nyomozást indított a videók készítésének körülményeiről – közölte hétfőn az Országos Rendőr-főkapitányság szóvivője. Gál Kristóf azt mondta, a ragadós száj- és körömfájással kapcsolatban bevezetett szabályok betartása „nemcsak a józan ész megkívánta követelmény, hanem ez az alapfeltétele az eredményes védekezésnek”. A szabályok megsértése bűncselekmény is lehet, az elkövetőkkel szemben eljárást indítanak. A fertőzéssel érintett telepeken a rendőrség is ott van, a fertőtlenítési eljárások rendjét monitorozza.
A sajtótájékoztatón Nagy István agrárminiszter felelősségteljes hozzáállást kért az eredményes védekezés érdekében. A „különböző érdekekből” készített felvételek „súlyos károkat okoznak” – mondta, hozzátéve, hogy egyrészt a telepekre az illetéktelen behatolások járványügyi veszélyt hordoznak, másrészt az ott készült felvételek olyan hatást gyakorolhatnak az emberekre, „amire nincsenek felkészülve”.
Ami Csemeztanya mellett történik, az egy normális biológiai folyamat része, mert az állati tetemek elbomlása során gázok keletkeznek, amiknek távozniuk kell. A tetemek elföldelése speciális szakmai munka, az oszlási folyamatnak megfelelően kerül a tetemekre folyamatosan a földréteg, a végleges, 3,5 méter vastag földréteg 10-14 nap alatt alakul ki, a hantolási folyamat akkor fejeződik be – mondta.
A tárcavezető elmondta azt is, hogy nincs újabb kitörés, a betegséggel érintett négy telepből kettőben befejeződött a mentesítési munka, kettőben pedig folyamatban van, a dunakiliti és darnózseli telepeken lévő állatok elföldelésére folyamatban van a terület kijelölése. Nagy István beszélt arról is, hogy az operatív törzs megerősítette a monitoringkutak létesítését Csemeztanyánál.
Az érintett telepeket zár alá vonták, védőzónákat jelöltek ki, ahová kocsival csak fertőtlenítés után lehet ki- és behajtani, fertőtlenítő pontokat alakítottak ki a határátkelőknél és Hegyeshalomtól Esztergomig is csak fertőtlenítés után lehet fel- vagy lehajtani az M1-es autópályáról – mondta el Nagy István.
A fertőzéssel érintett telepek településeire is csak fertőtlenítés után lehet eljutni, a telepek köré a vadállomány távoltartására villanypásztorokat telepítettek.
Nagy István elmondta, hogy a térségben megkezdődik a beragadt sertésállomány vágóhídi feldolgozása, az operatív törzs a Pápai Hús Kft.-t jelölte ki a feladatra, a szállítások ütemezéséről az érintett gazdálkodókkal egyeztetnek.
Az agrárminiszter azt mondta, a kistermelőknek a védekezéshez szükséges fertőtlenítőszereket ingyen biztosítják, a mentesítési és felszámolási munkák mellett a vírus terjedésének megakadályozásán van a fő hangsúly. (MTI)