Tudatosabbak vagyunk, de van még hova fejlődni
A Nagy Kullancskvíz eredményei kifejezetten biztatóak: a legtöbb kutyatartó tisztában van a kullancsokkal kapcsolatos alapvető tudnivalókkal: A kitöltők 90%-a 80% felett teljesítette a kérdések helyes megválaszolását, ők igazi kullancsszakértőnek számítanak! Ugyanakkor a tévhitek és a pontatlan információk még mindig jelen vannak. Ezért kiemelten fontos, hogy folyamatosan tájékozódjunk, és a lehető legjobb védelmet biztosítsuk kedvenceink számára.
Ha te is szeretnéd megvédeni kutyádat a kullancsoktól, mindig ellenőrizd a bundáját séta után, használj megbízható kullancs elleni készítményeket, és kérj tanácsot állatorvosodtól! A tudatosság és a megfelelő védekezés életet menthet.
Hol találkozhatunk a leggyakrabban kullancsokkal?
A válaszadók túlnyomó többsége (96,2%) tisztában van vele, hogy a kullancsok nem csupán az erdők mélyén fordulnak elő, hanem parkokban, kertekben, réteken is. Ez különösen abból a szempontból fontos, hogy tudjuk: a kullancsveszély nem csak a vadregényes túrákon fenyegeti kedvenceiket, hanem akár a saját kertünkben is találkozhatunk velük.
Fotó: profimedia
Hogyan kerülnek a kullancsok a kutyákra?
A helyes válasz csaknem mindenki számára egyértelmű volt: a fűszálakról és bokrokról másznak rájuk. A válaszadók 97,4%-a tudta ezt, ami rendkívül magas arány, azonban még mindig akadtak olyanok, akik tévesen azt gondolták, hogy a kullancsok fáról ugranak le vagy a földből ugranak elő.
Mikor a legnagyobb a kullancsveszély?
Tavasztól őszig, különösen meleg és párás időben – ezt a helyes választ 98,5% adta meg. Téves és kockázatos azt gondolni, hogy a kullancsveszély csak nyáron vagy eső után jelentkezik, mivel így a megfelelő védekezés is hiányos vagy rosszul időzített lehet.
Milyen betegségeket terjesztenek a kullancsok?
A válaszadók döntő többsége (95,8%) tisztában van azzal, hogy a kullancsok Lyme-kórt és babéziózist is terjeszthetnek. Azonban még mindig vannak, akik úgy gondolják, hogy a kullancscsípés csupán bőrgyulladást okoz, vagy csak emberekre jelent veszélyt, pedig a Lyme-kór nem az ember „kiváltsága”, házikedvenceinkre ugyanúgy veszélyt jelent, ráadásul könnyen halálos is lehet. A legfőbb tüneteket is jól ismerik a válaszdók: 92,2%-uk tudta, hogy magas láz, levertség és étvágytalanság esetén azonnal ezekre a betegségekre kell gyanakodni.
Fotó: profimedia
Miért különösen veszélyes a babéziózis és melyik kullancs terjeszti?
A kutyák számára az egyik legnagyobb fenyegetést a babéziózis jelenti, amely a vörösvérsejteket pusztítja, és súlyos szervkárosodást okozhat. Ezt a résztvevők 98,8%-a helyesen tudta, azonban még mindig akadtak néhányan, akik alábecsülték a betegség súlyosságát.
Az már nem volt olyan egyértelmű a magyar kutyatartók körében, hogy a babéziózist mely kullancs fajta terjeszti. A válaszolók több mint fele (57,2%) úgy gondolta, hogy a közönséges kullancs (Ixodes ricinus) a ludas a betegség terjesztésében, a válaszadók kicsivel több mint egyharmada (34,3%) felelt jól a kérdésre, miszerint a kutyakullancs (Dermacentor reticulatus) jelenti a kutyákra a legnagyobb veszélyt a babéziát illetően.
Mit kell tenni, ha kullancsot találunk a kutyánkon?
A helyes válasz egyértelmű: a kullancsot speciális csipesszel, egyenesen kifelé húzva kell eltávolítani. Ezt a válaszadók 98,9%-a tudta, viszont 1,1% még mindig a körömmel való csavarásra vagy a cigarettával történő kiégetésre esküszik – pedig ezek veszélyes és helytelen módszerek. A legnagyobb tévhit sajnos még mindig kering a köztudatban: a válaszadók egy része még mindig hiszi, hogy alkohollal vagy olajjal lefojtva is el lehet távolítani a kullancsot, pedig sajnos ez az egyik egyértelműen rossz módszer: akkor ugyanis a kullancs oxigénhiányos állapotba kerülve az állat testébe juttatja kórokozóit.
Fotó: profimedia
Mennyi idő alatt adhatja át a fertőzést a kullancs?
A legtöbben (81%) helyesen tudják, hogy a Lyme-kór akár már 12-24 óra alatt is átadható, míg a babéziózis 48 óra múlva fertőzhet. Magas szám ahhoz képest, hogy igen csak tudományos volt a kérdés. Ahhoz képest nem is olyan rossz az arány: a válaszolók mindössze 17,6%-a gondolja úgy, hogy a fertőzés azonnal megtörténik, míg 1,5% tévesen úgy hiszi, hogy csak egy hét után következik be.
Milyen védekezési módok léteznek?
Még mindig akadnak, akik tévesen azt gondolják, hogy a samponozás vagy a rendszeres fésülés elegendő védelmet nyújt házikedvenceink számára. Szerencsére a válaszadók döntő többsége (98,5%) tisztában van vele, hogy a kullancsok elleni védekezés többféleképpen lehetséges és mindenképp elengedhetetlen: nyakörvek, spot-on készítmények és tabletták segítségével.
The post Kiderült, mennyit tudunk a kullancsokról first appeared on nlc.