Fotó: curaprox
Hogyan és mitől lesz ténylegesen hatékony a fogmosás? Nos, tévhit az, hogy a napi 5 fogmosástól extraerős, az ínyünket már-már felsértő fogkefétől. Egy hétig teszteltem a CURAPROX legnépszerűbb fogkeféjét és fogköztisztítóját, és egy új világ nyílt meg számomra a fogápolás terén.
A hatékony fogkefe nem kínzóeszköz
Hajlamos vagyok “kegyetlenül sikálni” a fogaimat, egy jó erős, durva sörtéjű fogkefével abban bízva, hogy így aztán tuti minden rendben lesz a fogaimmal. Pedig ettől rosszabbat talán csak azzal tennék, ha egyáltalán nem mosnám meg őket. A helyes fogápoláshoz elengedhetetlen például a helyes fogmosási technika. Ehhez próbáltam ki a CURAPROX 5460 ultra soft fogkeféjét, amire laikusként azt mondanám, hogy rengeteg sörtéje van, extra gyengéd mégis hatékony. Nem laikusként pedig azt, hogy a rendkívül nagy számú (egészen pontosan 5460 szál), sűrű csomózású, ultrafinom, de rugalmas fogkefe partner abban, hogy egyenletesen, ugyanakkor gyengéden ápoljam a fogaimat. Bár nem tudom, hogy ki szokott szárazon fogat mosni, de ez az ultra soft fogkefe bevethető szárazon és nedvesen egyaránt. Számomra az is fontos egy fogkefe kiválasztásánál, hogy ne legyen túlságosan nagy a feje, mert hajlamos vagyok akár öklendezni is, ebben szintén remek az 5460 kialakítása.
De mégis miért jobb egy lágyabb sörtéjű fogkefe? Nos azért, mert követi a fogaink alakját, teszi ezt úgy, hogy a kefefej nem sérti fel a fogágyat és az ínyünket. Ha ugyanis csak dörzsöljük, suvickoljuk a fogainkat, akkor villámgyorsan eljuthatunk az ínygyulladáshoz, az íny visszahúzódásához, de sanszos a fogzománc kopása is. Bár nem annyira fogkeféhez tartozó tanács, de ne fel-le erővel, akár egy díjbirkózó essünk neki a fogsorunknak a fogmosáskor, hanem lassan körkörös mozdulattal haladjunk az alsó-, és a felső fogsorunkon.
Tévút a fogköz ápolásban
A jó szájhigiénia azonban nem merül ki a megfelelő fogkefe kiválasztásában. És az sem elég, ha helyesen fogjuk az eszközt. Ahány ember annyi fogsor, egy azonban biztos: a fogközöket mindenkinek érdemes alaposan “kipucolnia”. De az alaposnak nem kell azt jelentenie, mint amit a mozifilmekben látunk, hogy a főhős reggelente percekig sikálja a fogközeit fogselyemmel.
Van, akinek nagyobb rések vannak a fogai között, másoknak picit összetorlódtak a fogaik, megint másoknak túlságosan szorosan követeik egymást a fogaik. Erre próbáltam ki a CURAPROX prime fogköztisztító kefét, ami úgy segít megtisztítani a fogak közti réseket, hogy közben nem sérti fel az ínyt. Bár első ránézésre, olyan akár egy kissé félelmetes orvostechnikai eszköz, nem szabad megijedni ettől a kefétől, hiszen olyan részekhez is elér, ahová a fogkefe nem. Ráadásul nem kell percekig előre-hátra sikálni a rést, mert elég egyszer elvégezni ezt a műveletet. A különböző színű kefék egyébként a különböző méretet jelölik, hiszen a különböző rések is más és más méretűek a fogaink között. Hogy miért van erre szükség? Nos azért, mert a rossz szájszag, a fogínygyulladás, a fogszuvasodás és idővel a fogágygyulladás, fogvesztés oka is lehet a fogközök nem megfelelő tisztítása.
Nyelvkaparás de NE a fogkefével!
Van azonban egy harmadik “mágikus” eszköz, amit szintén nem szabad kifelejteni a listából. Ez pedig nem más, mint a nyelvkaparó. Sokan elkövetik azt a hibát, hogy a nyelvüket a fogkefével “súrolják” át, sőt vannak olyan fogkefék, amelyeknek a “sima” oldalát javasolják a nyelv megtisztításához. Felejtsük el. A nyelvkaparó, amely lehet egyíves, vagy dupla íves, egy szándékosan erre a célra kidolgozott eszköz, ami nem hiányozhat a fürdőszobánkból. A nyelvkaparó segít abban, hogy megszabaduljunk a rossz lehelettől, és az azt kiváltó anaerob baktériumoktól. A CURAPROX kétféle nyelvkaparót forgalmaz, melyek méretben is eltérőek, így azok is megtalálják a számukra kedvező eszközt, akiknek – hozzám hasonlóan – kisebb a szájüregük.
Röviden összefoglalva, a gyengéd, de hatékony fogkefe, a fogköztisztító kefe, valamint a helyes nyelvkaparó együtt segítenek abban, hogy elinduljunk a megfelelő szájhigiéniás szokás útján, és egyiket se akarjuk a másikkal helyettesíteni!
The post Hatékony fogmosás: ne erővel suvickold a fogad! first appeared on nlc.