Bejelentették az idei a Breakthrough-díjak győzteseit, a 3 millió dolláros, évente átadott, az alaptudományok területén dolgozó kutatók számára megalkotott elismerést gyakran emlegetik a tudomány Oscarjaként. A 2012-ben alapított kitüntetést egyes szakértők már a Nobel fölé helyezik, a díjat korábban Karikó Katalin is megkapta.
A Breakthrough Prize Foundation április 5-én ismertette a 2025-ös kategóriák nyerteseit.
Élettudományi területen Daniel J. Drucker, Joel Habener, Jens Juul Holst, Lotte Bjerre Knudsen és Svetlana Mojsov a cukorbetegség és az elhízás kezeléséhez használt GLP-1 analóg gyógyszerek kifejlesztéséhez való hozzájárulásukért; Stephen L. Hauser és Alberto Ascherio a sclerosis multiplex alaposabb megismeréséért és kezelésének javításáért; David R. Liu két széles körben használt és igen hatásos génszerkesztő technológia megalkotásáért részesült a díjban.
Fizikai kategóriában az elismerést az Európai Nukleáris Kutatási Szervezet (CERN) Nagy Hadronütköztetője keretében működő négy projektnek (ATLAS, CMS, ALICE és LHCb), ezáltal pedig a kezdeményezésekben dolgozó, mintegy 70 országot képviselő több ezer tudósnak adták oda.
A matematika területén Dennis Gaitsgoryt díjazták a geometriai Langlands-sejtés bizonyításában betöltött kulcsszerepéért.
A fő kategóriák mellett a fizika területén a különleges Breakthrough-díjat is átadták, ezt Gerard ‘t Hooft, a világ egyik legkiemelkedőbb elméleti fizikusa kapta, aki többek között a részecskefizika standard modelljének egyik megalkotójaként ismert.
Fizikában a New Horizons-díjat az atomfizika területén Waseem Bakr kapta a kvantumgáz-mikroszkópok megalkotásáért; kvantuminformatikában Jeongwan Haaht díjazták az emergens kvantumrendszerek modelljeiért; míg csillagászatban Sebastiaan Haffert, Rebecca Jensen-Clem és Maaike van Kooten részesült az elismerésben olyan extrém adaptív optikai technológiákért, amelyek ellensúlyozzák a légkör földi távcsöveket befolyásoló hatásait.
Matematikában a New Horizons-díjjal a konformális valószínűséggel kapcsolatos munkájáért Ewain Gwynne-t; a geometria és a topológia területén elért eredményeiért John Pardont; a geometriai Langlands-sejtéssel kapcsolatos legújabb előrelépésekért pedig Sam Raskint ismerték el.
A Maryam Mirzakhan New Frontiers-díjat Si Ying Lee kapta a Shimura-varietás elméletéhez való hozzájárulásáért; Rajula Srivastava a harmonikus analízis és az analitikus számelmélet területén végzett munkájáért; illetve Ewin Tang, a gépi tanulási és a lineáris algebrai kvantumalgoritmusok klasszikus analógiáinak kifejlesztéséért, valamint a kvantumadatokon végzett kvantum-gépitanulás terén elért áttöréseiért.
A Breakthrough-díjakat Sergey Brin, Priscilla Chan és Mark Zuckerberg, Julia és Yuri Milner, valamint Anne Wojcicki alapították, a kitüntetések finanszírozásáért az általuk létrehozott alapítványok felelősek. A győzteseket külön-külön bizottságok választják ki.
The post Átadták a 2025-ös Breakthrough-díjakat first appeared on 24.hu.