Orosz kutatók egy csoportja egy 130 ezer éves mamutborjút vetett alapos vizsgálat alá – írja a Live Science. A Yana becenevű állat természetes múmiája a szibériai permafrosztnak köszönhetően kivételes állapotban konzerválódott, a különleges leletet 2024 végén mutatták be először. A szakértők szerint ez az eddigi legjobb állapotú mamuttetem: testének elülső része szinte teljesen ép, az egyed nagyon hasonlít egy mai elefántborjúra.
A kutatók idén márciusban többórás boncolást végeztek a Jakutszki Északkeleti Szövetségi Egyetem Mamutmúzeumában. Artemij Goncsarov, az orosz Kísérleti Orvostudományi Intézet munkatársa szerint a vizsgálat egyedülálló lehetőséget kínált arra, hogy betekintsenek bolygónk múltjába.
A permafroszt olyan talaj, amely hosszú időn át, akár évezredekig fagyott marad. Az ilyen egyedi közeg hozzájárulhat a maradványok konzerválódásához.
A klímaváltozás hatására ugyanakkor a permafroszt az utóbbi időkben Szibéria-szerte elkezdett felengedni. Ennek hatására Yana testének elülső fele kiszabadult, majd lezuhant egy szikláról, hátsó része azonban a helyén maradt.
A fiatal nőstény marmagassága nagyjából 120 centiméter volt, tömege pedig 180 kilogramm lehetett. A feje és a törzse egészen ép maradt, még egyes belső szervei és „tejagyarai” is megőrződtek. Ezek az agyarak az emberi tejfoghoz hasonlóan idővel kihulltak, helyükön pedig erősebb agyar nőtt ki.
A csapat mintát vett, hogy feltárja, mit fogyasztott a borjú pusztulása előtt. A kutatók abban bíznak, hogy a maradványok további elemzésével még jobban megérthetik az állat ősi környezetét.
Azt nem tudni, hogy mi okozta az állat vesztét. Mai tudásunk szerint a modern emberek csak 30 ezer éve jutottak el Szibéria területére, ezért fajunk nem végezhetett vele.
The post 130 ezer éves mamutborjút boncoltak fel first appeared on 24.hu.