A galuska, avagy nokedli az egyik legegyszerűbb, és tegyük hozzá, legolcsóbb köret. Az egyszerűsége vitatható, mivel mégiscsak ki kell keverni, ki kell szaggatni, utána pedig meg kell főzni, ehhez képest a zacskós tésztát vagy a rizst csak meg kell főzni, de a magyar népi konyhába valójában mégiscsak a nokedli illeszkedik leginkább.
Gondoljunk csak bele egy régi, paraszti háztartásba! Nem egészen magától értetődő, hogy volt rizs. Liszt és tojás viszont biztosan volt a kamrában, tehát ezekkel lehetett kezdeni valamit. Tésztát gyúrni nehéz, tudja, aki próbálta már, ezzel szemben mindig belefér az időbe, hogy gyorsan kikeverjünk egy nokedlitésztát.
Ausztriában is van galuska, a spenóttól lesz ilyen szép zöld. (Fotó: Belső Olga)
Ennek megfelelően nyilván a nokedli lett a legmagyarabb étel: a pörkölt körete, képzeljünk hozzá egy kis kovászos uborkát is, és már helyben is vagyunk. A galuska egyébként – valamilyen formában – természetesen más népek konyhájában is megtalálható, gondoljunk csak a szlovák sztrapacskára vagy az olasz gnocchira, amit ha helyesen ejtünk (‘nyokki’), már meg is érkeztünk a nokedli szóhoz.
A titok, hogy nincs titok
A galuskának egyáltalán nincs titka. Nincsenek technikai finomságok, amiket tudni kell, sőt, éppenséggel technikai durvaságok vannak: a nokedlitésztát, a ciabattához hasonlóan ugyanis egyáltalán nem kell simára dolgozni. Elég összekeverni a hozzávalókat, nem baj, ha csomós, sőt, úgy kell neki.
A nokedli szaggatásának több módja is van. A legjobb, ha van hozzá célszerszámunk, úgynevezett nokedliszaggató, ami úgy néz ki, mint egy inverz, nagy lyukú sajtreszelő, csak itt nem a rücskös felét használjuk, hanem a simán húzzuk át a megfelelő spatulával a masszát. Ha ilyenünk nincs, sebaj, deszkáról is bele tudjuk szaggatni a forró vízbe egy kés segítségével, vagy akár egy bögréből egy kiskanállal.
Galuska recept
Sokan találomra készítik a nokedlit, mint a palacsintatésztát, de most megadjuk az ideális anyaghányadot, ami tényleg tökéletesen működik.
Kifőzni szó szerint pillanatok kérdése, egy-két perc alatt fel is jön a víz tetejére, és rögtön szedhetjük is ki. Vigyázzunk, ha túlfő, már nem lesz finom!
Ha mindennel készen vagyunk, mosogatás előtt áztassunk be minden használt edényt, különben dobhatjuk ki a mosogatószivacsot vagy tisztíthatjuk a mosogatógép lefolyóját!
Galuska, avagy nokedli: gombapaprikás nokedlivel és uborkasalátával. (Fotó: Eva-Katalin, Getty Images)
Hozzávalók:
20 dkg liszt
2 tojás, ha kicsik, akkor 3 db
1,2 dl víz
negyed teáskanál só
víz és só a főzéshez
Elkészítés:
Felteszünk sós vizet forrni egy fazékba. Mérjük rá a nokedliszaggatónkat, hogy kényelmesen rá tudjuk-e helyezni, ne a levegőben bűvészkedjünk, mert veszélyes a forró víz felett!
Mérjük egy tálba a hozzávalókat és keverjük össze egy fakanállal. Nem kell túlzásokba esni, azt kell elérni, hogy sehol se legyenek száraz foltok. A csomó nem probléma.
Rátesszük a nokedliszaggatót a forró vizes fazékra és beleszaggatunk egy adagot. Amikor felugranak a víz tetejére, szűrővel kiszedjük, leöblítjük és egy tálba tesszük, majd folytatjuk a műveletet addig, míg el nem fogy a massza.
Ha nincs nokedliszaggatónk, tegyük át egy füles bögrébe a masszát, tartsuk a fazék fölé és vízbe mártott kiskanállal húzzuk bele a galuskákat. Ezzel a módszerrel is elég gyorsan lehet haladni. Úgy lőjük be a méretet, hogy a forró vízben jócskán meg fog duzzadni!
Szeretném még megemlíteni, hogy a galuska sós és édes feltéttel is működik, tulajdonképpen bármit tehetünk rá, amit tésztára tennénk, a máktól, mindenféle csodás szószokon keresztül a pesztóig. Sőt, népi megfigyelésem szerint válogatós gyerekek az üres galuskával is jóllaknak.
The post Az egyik legolcsóbb köret, mégis megunhatatlan: galuska first appeared on nlc.