Pert nyert első fokon a gyermekotthonok és a felelős állami szervek ellen egy volt állami gondozott, bántalmazott fiatal ügyében a Társaság a Szabadságjogokért (TASZ) – tudta meg a Népszava. Boros Ilona, a TASZ jogásza elmondta: a 2021-ben indult eljárás végén a Fővárosi Törvényszék kimondta, a minisztérium és a fenntartó megsértette a fiú egyenlő bánásmódhoz való jogát azzal, hogy nem biztosítottak számára megfelelő nevelőszülői ellátást. Jogellenes volt az is, hogy indokolatlanul zárták el egy elkülönítő szobába, ami súlyos lelki károkat okozott neki. Az ítélet nem jogerős, mert a Belügyminisztérium, a Szociális és Gyermekvédelmi Főigazgatóság (SZGYF), illetve az érintett intézmények felettes szervei fellebbeztek.
– Noha hagyományosan a gyerekek családból kiemelésével összefüggő jogsérelemmel foglalkozunk, azzal is szembesültünk, hogy hova kerülnek ezek a gyerekek. És azt láttuk, hogy olyan tömegintézményekben kell élniük, amelyeket rég be kellett volna zárni – mondta Boros Ilona. Ezek az intézmények tele vannak a legsérülékenyebb gyerekekkel.
Az is nyilvánvalóvá vált, hogy ezeken a helyeken bántják is a gyerekeket.
A jogász beszámolt arról is, hogy a Belügyminisztérium és az SZGYF minden monitorozó civil szakértőt, szervezetet kitiltott minden intézményéből. Boros Ilona azt mondta, hogy a bagi és dányi romatelepen élő fiatalokat támogató Bagázs Egyesület követte Ricsi életét, akinek képviseletében a TASZ eljárt és mindent dokumentáltak. A fiatalember végül a speciális fiatalokkal foglalkozó, zártan működő Kalocsai Gyermekotthonba utalták be, ahol az első perctől kezdve bántalmazták.
– Ebben az intézményben a frissen bekerülő gyerekeket „betörik”, ez történt Ricsivel is. A csoport legkeményebb tagjai – a nevelők hallgatólagos beleegyezésével és támogatásával – verik az új fiúkat. De a büntetés eszköze a gumiszobába zárás, vagy a sötét, hideg elkülönítő szoba is. Itt 24 órát kell eltölteni alsónadrágra vetkőzve – az intézeti jegyzőkönyv szerint Ricsi azért került többször ide, mert feleselt és káromkodott. A megfélemlítés működik, szakemberek viszont nincsenek, a fiú drogproblémáját, gyermekkori traumáit egyáltalán nem kezelték – írta a Népszava.
Ha a jogerős másodfokú ítélet megerősíti az elsőfokút, akkor egyrészt Ricsi sérelemdíjat kap, másrészt pedig bíróság mondja ki ezekről a nagyintézményekről, hogy bántalmazzák a gyerekeket.
Illetve, hogy nincs elég, és megfelelő nevelőszülő a rendszerben – mondta Boros Ilona.
A Kalocsai Gyermekotthonról a 24.hu is írt korábban több érintett beszámolója alapján, akik szerint brutális erőszakot és rendszeres megalázást szenvednek el a gyermekek az otthonban. Az intézmény pert indított lapunk ellen. A felperes, azaz a gyermekotthon keresetében 25 állításunkat sérelmezte, és a jóhírnévhez fűződő személyiségi jogának megsértése miatt e közlések eltávolítását, elégtételt, bocsánatkérő közlemény közzétételét, valamint egymillió forintos sérelemdíj megfizetését kérte. A keresetet a Fővárosi Ítélőtábla másodfokon, jogerősen is elutasította.
The post „Nyilvánvalóvá vált, hogy ezeken a helyeken bántják is a gyerekeket” – elmarasztaló bírói ítélet az állami gondoskodásról first appeared on 24.hu.