Amikor tavaly novemberben megválasztották Donald Trumpot az Egyesült Államok következő elnökének, a magyar miniszterelnök Orbán Viktor pezsgőt bontott, hiszen saját bevallása szerint egy hozzá hasonló békepárti elnök került az USA élére, aki egyébként majd 24 óra leforgása alatt békét teremt. Azóta ugyan már maga Trump is elismerte, hogy ez azért valamivel hosszabb folyamat lesz, a protekcionista politikájának hatásai már sokkal jobban látszódnak. És ezek nemhogy békéhez, hanem egy újabb, igaz, nem harctéri, hanem kereskedelmi háborúhoz vezettek.
Április 2-át a szabadulása napjának nevezte el, hiszen ekkor jelentette be és léptette életbe a vámintézkedéseit, ami alapján az országok fele akkora vámot kaptak a nyakukba, mint amekkorát ők alkalmaznak az USA termékeivel szemben.
A magyar idő szerint szerda késő esti bejelentést nagyon nem díjazták sem a pénz-, sem pedig a tőkepiacok. Pénteken öt éve nem látott mértékű zuhanás volt az amerikai tőzsdén (erről itt írunk bővebben), a forint az euróval szemben három egységet gyengült, így a nap végén már 406 forintnál is többet kellett adni egy közös uniós valutáért a bankközi piacon. De hasonló mértékben gyengültek a régiós devizák is.
A magyar BUX index közel 5 százalékos esett a nap folyamán, amin belül az OTP volt a legnagyobb vesztes, 6,76 százalékos zuhanással.
Persze az OTP-papírok árfolyamát nem csak az általánosan rossz piaci hangulat befolyásolhatta, a kormány legújabb terve sem a papírok árfolyamának erősítését szolgálja. Az élelmiszerek után ugyanis a banki és a telekommunikációs szolgáltatásoknál is árcsökkentést szeretnének elérni, Nagy Márton ugyanis újabb árspekulánsként azonosította ezeket a piaci szereplőket. Hogy ennek a formája is ársapka lesz-e vagy valamilyen más megoldást találnak, arról még egyelőre nincs információ.
A vámok bejelentése után, tehát két nap alatt a bankpapír értékének 11,5 százalékát veszítette el, ami az egyik leggazdagabb magyar vagyonát is befolyásolja. Az OTP elnök-vezérigazgatója, Csányi Sándor ugyanis maga is rendelkezik OTP-részvényekkel, a legutóbbi pénzügyi jelentés alapján 76 887 darab részvény van a birtokában.
A pakk április másodikán tőzsdezáráskor még 1,93 milliárd forintot ért, amiből péntek estére 1,7 milliárd forint lett, vagyis 223 millió forintot bukott Csányi Sándor két nap alatt.
Azt azonban fontos hangsúlyozni, ez nem realizált veszteség, csupán a birtokában lévő papírok értékének változását jelenti. Vagyis csak akkor veszítenek ténylegesen ennyit, ha a mostani árfolyamon adna el a papírokból.