Mianmarban már 68 halálos áldozata van a hadsereg azon műveleteinek, amelyeket a márciusi, több ezer halottal járó földrengés után – a katasztrófa miatt kihirdetett tűzszünet ellenére – indított – írta az MTI a délkelet-ázsiai ország emigrációban működő árnyékkormánya közlése alapján.
A magát nemzeti egységkormánynak nevező, a 2021-es puccs után megalakult árnyékkormány úgy tudja, halálos áldozattal járó földrengés után, jóllehet a junta szerdán a harcok ideiglenes felfüggesztését jelentette be.
a március 28-i, több mint 3300Az ENSZ Menekültügyi Főbiztossága (UNHCR) pénteken szintén azt vetette a junta szemére, hogy a tűzszünet ellenére sem hagyott fel a katonai kormányzat ellen harcoló csoportokat célzó műveleteivel. Az UNHCR szerint legkevesebb 61 támadást hajtott végre a délkelet-ázsiai országot március végén sújtó földrengés óta, a hadsereg pedig is korlátozza a mozgást a földrengés sújtotta régiókban, ez által akadályozza a humanitárius segélyek eljuttatását a rászorulókhoz. Volker Türk, az ENSZ emberi jogi főbiztosa közleményben katasztrofálisnak nevezte az érintett területeken kialakult humanitárius helyzetet
A március 28-i, 7,7-es erősségű földrengés az utóbbi száz év legerősebb földmozgása volt Mianmarban. A katasztrófában kórházak dőltek össze, települések semmisültek meg, és rengetegen maradtak víz és élelem nélkül.
Mianmarban a 2021-es puccs nyomán több fegyveres felkelés indult a junta ellen, az egyre szervezettebb, a különböző etnikai kisebbségekből verbuválódott fegyveres csoportok pedig azóta több területet ellenőrzésük alá vontak, például a földrengés sújtotta Szagaing régió nagy részét is.
The post A földrengés után tüzérségi és légitámadásokat indított a mianmari kormány first appeared on 24.hu.