Elvenné a tagállamok vétólehetőségét Christine Lagarde. Az Európai Központi Bank (EKB) igen befolyásos elnöke szerdán az Európai Unió döntéshozatali eljárásainak átdolgozását javasolta, és a tömb versenyképesebbé tételére hivatkozva kérte, hogy szélesebb körben alkalmazzák a többségi szavazás elvét. Ha így lenne, a magyar kormány sokkal kevésbé tudna élni fő politikai fegyverével, a vétófenyegetésekkel az Európai Unióban.
„Ahhoz, hogy megálljuk a helyünket, több kulcsfontosságú területen egységesen kell fellépnünk. Ez pedig azt jelenti, hogy szerkezeti változtatásokat kell tennünk a döntéshozatalban”
– mondta Lagarde a dublini beszédében, és arra utalt, hogy egyetlen tagállam vétójoga 26 másik ország kollektív érdekeit semmisítheti meg.
„A jelenlegi geopolitikai átalakulás kapcsán meg vagyok győződve arról, hogy a nemzeti és az európai érdekek még soha nem kerültek ennyire összhangba. Ebben a felfordult világban ezért a minősített többségi szavazás elve demokratikusabb lenne” – mondta az EKB elnöke.
Christine Lagarde előbb francia pénzügyminiszter, majd nyolc éven át az IMF vezérigazgatója volt, és már többször felszólította az EU-t, hogy a jelenlegi globális bizonytalanságot használja a nagyobb autonómia megteremtésére.
Mostani javaslata a vétójogok elvételéről vagy legalábbis szűkítéséről egyezik elődje, az EKB előző elnöke, az olasz Mario Draghi irányával, aki az európai versenyképességről, tágabban Európa jövőjéről szóló jelentésében szintén a többségi szavazás általánossá tétele mellett állt ki az adóügyektől a bel- és igazságügyön át a foglalkoztatás- és szociálpolitikáig.