Donald Trump amerikai elnök választási győzelme óta rendkívül optimista nyilatkozatok érkeznek a Külgazdasági és Külügyminisztérium (KKM) vezetőitől az Egyesült Államok és Magyarország gazdasági kapcsolatait illetően.
„A magyar-amerikai kapcsolatok várható javulása már most vonzza az Egyesült Államok befektetőinek figyelmét hazánk iránt. Akár több milliárd dolláros befektetéseket is realizálhatnak amerikai cégek itthon, melyek volument tekintve az elmúlt években tapasztalt ázsiai beruházások méretével vetekednek majd” – jelentette ki még tavaly decemberben Magyar Levente, a KKM parlamenti államtitkára, amikor egyeztetéssorozata után hazatért az USA-ból.
Szijjártó Péter, a Diligent Corporation beruházásának átadóján utalt arra, hogy a Biden-adminisztráció alatt megromlott gazdasági kapcsolatok javulásának fő pillérét az új vezetéssel ápolt szoros eszmei-politikai szövetségben látják. „Donald Trump szuverenista és patrióta politikát folytat, leszámol a woke ideológiával, és szembegy a nemzetközi liberális mainstream globális diktatúrájával is” – hangoztatta az üzleti eseményen.
Mire lehet elegendő a Trump-Orbán barátság?
Ha politikai irányváltásról van szó, érdemes figyelembe venni, hogy az amerikai vállalatok vezetési stílusa és döntéshozatali mechanizmusa nagyban eltér a távol-keleti cégekétől. Leegyszerűsítve, az USA-ban egy vállalat alapvetően nem úgy működik, hogy a menedzsment haptákba vágja magát a kormányzat szavára.
Az amerikai cégek működését nagyfokú transzparencia jellemzi, a globálisan befektető vállatok jó részét a tőzsdén jegyzik, és számukra a legfontosabb indikátor a részvényárfolyam és a részvényesek érdeke – hangsúlyozta a 24.hu-nak Radnai Károly, az Andersen ügyvezető partnere. Ám hozzátette, hogy most olyan időszakot élünk, amit korábban nem tapasztaltunk, hiszen a legnagyobb technológiai cégek vezetői besoroltak a Trump-adminisztráció mögé, és például Elon Musk Tesla-vezér nincs tekintettel a cége részvényeinek értékére, amikor egy politikai célt akar elérni.
Látványosan nagyobb befolyása lett a politikának Amerikában is, ennek nyomán pedig a magyar külügy tárgyalásai akár sikeresek is lehetnek
– jelentette ki.
Makrogazdasági szempontból viszont két nagy hátráltató tényező is van az amerikai-magyar kapcsolatokban.
The post Csapdahelyzetbe kerülhetnek Szijjártóék, ha Trumptól várják a nagy beruházásokat first appeared on 24.hu.