A világ vezető országai már régóta keresik az energiatermelés módjait, és Japán egyike azon országoknak, amelyek fáradhatatlanul küzdenek az energiarendszerük újjáépítéséért. Most azonban – több évtizedes kutatás után – sikerült lefejleszteniük olyan szuper napelemet, ami rugalmasabb, hatékonyabb és forradalmibb, ráadásul annyi energiát termel, mint 20 atomreaktor.
Japán kifejlesztett egy új típusú, perovszkit alapú napelemet, amely rugalmasabb, hatékonyabb és forradalmi újítást jelent a napenergia területén.
A 2011-es fukusimai nukleáris válság óta Japán igyekezett újragondolni az energiamodelljét, és teljesen átalakítani. Az erőművek leállítása jelentős energiaforrás-veszteséget okozott, és arra is kényszerítette az országot, hogy csökkentse a fosszilis tüzelőanyagoktól való függőségét. Ezért “belevágtak” a tiszta energia alkalmazásába, megfelelve közben az ország technológiai és környezetvédelmi igényeinek.
Itt jön a képbe a perovszkit, egy olyan anyag, amely újradefiniálja a hatékonyságról alkotott elképzeléseinket. Ez egy szintetikus ásvány, amelynek kristályos szerkezete könnyebb, rugalmasabb és olcsóbb, mint a szilícium, a jelenleg a napelemek gyártásához használt anyag. Ez az anyag 43 százalékos hatásfokkal rendelkezik, míg a szilíciumcellák maximális hatásfoka 29 százalék, tehát a különbség elég jelentős. Ráadásul a becslések szerint ezek a napelemek 2040-re 20 gigawattnyi villamos energiát tudnának termelni, Japán pedig 2050-re világos célt tűzött ki: nulla kibocsátású országgá válni.
Japán kormánya prioritásként kezeli ezen napelemek alkalmazását, és a Sekisui Chemical vállalattal együttműködve tervezi a globális piacra lépést 2030-ig.
A perovszkit napelem összecsukható, nem sík területeken is használható, és nagyon olcsó az előállítása. A hajlékonyságuk (összecsukhatóak) lehetővé teszi, hogy különböző felületeken, például épületeken és városi bútorokon is alkalmazzák, ami különösen fontos Japán korlátozott területű adottságai miatt, ugyanis már nincs sok hely a napelemfarmok telepítésére.
(via)
Kiemelt fotó: illusztráció, iStock
The post Búcsúzz el a hagyományos napelemektől! Ez váltja majd first appeared on nlc.