Év elején bejárta a világsajtót a hír, miszerint egy hatalmas aszteroida csapódhat a Földbe 2032-ben. Erre a kimenetelre körülbelül 1-3 százalék esélyt jósoltak a szakértők, amelyet későbbi megfigyelések alapján aztán nullára módosítottak. A NASA most azt közölte, bár a 2024 YR4 jelű égitest biztosan elkerüli bolygónkat, a Holdnak még nekiütközhet.
Ez a lehetőség korábban is felmerült már, februárban azonban még csupán 0,3 százalékra becsülték a valószínűségét. Azóta viszont új információk láttak napvilágot az aszteroidáról, miután a James Webb űrtávcsőnek sikerült lencsevégre kapnia. Ennek köszönhetően kiderült, hogy a kisbolygó átmérője 53-67 méteres, ami körülbelül egy 20 emeletes épület magasságával egyenlő.
NASA, ESA, CSA, STScI, A. Rivkin (JHU APL) A James Webb képe az aszteroidáról.
A Live Science cikke szerint egy ilyen ütközés 340 hirosimai atombombáénál is nagyobb erejű lenne, és valószínűleg a mi bolygónkról is látszana, épségünket azonban nem fenyegetné.
A belőle származó kisebb törmelékek persze eltalálhatnák a Földet, ezek viszont aligha lennének képesek károkat okozni, minden bizonnyal elégnének a légkörben. A Hold felszínén viszont maradandó nyomot hagyna a becsapódás: egy körülbelül 2 kilométer széles kráter keletkezne – írja a New Scientist. A NASA ugyanakkor kiemelte, hogy az aszteroida nem képes módosítani a Hold pályáját.
A James Webb májusban ismét megfigyeli majd az objektumot, akkor még pontosabb képet kaphatunk majd a becsapódás esélyeit illetően.
The post A Földet elkerüli, de a Holdba még belecsapódhat a 2024 YR4 aszteroida first appeared on 24.hu.