Állati izgalmas fordulat a több mint 60 milliárd ráköltése után is csak félkész állapotú budapesti Biodóm amúgy sem unalmas történetében: a Fővárosi Állatkert vezetése elengedte az eddigi – egyébként teljesen érthetetlen – alapkoncepciót, vagyis a 20 millió évvel ezelőtt a mai Magyarország területén hullámzó Pannon-tenger rég kihalt állatvilágának bemutatását mai állatokkal. Az új koncepció: az ország egyik legdrágább épülete egyfajta városi oázis lehet, egy olyan, gigantikus, növényekkel teleültetett növényház, ahol hűvös időben jót relaxálhatnak az Állatkert látogatói.
Vadul hangzik? Megpróbálom elmagyarázni, a fentiek ugyanis Sós Endre, az állatkert vezető állatorvosa, illetve természetvédelmi és állategészségügyi igazgatójának sajtóreggelijén hangzottak el.
A 2017 óta épülő, 1,7 hektár alapterületű óriási építmény közismert módon több mint 60 milliárd forintba került eddig, és az aktuális becslések szerint 25 milliárdba kerülne az eredeti tervek szerint befejezni. Hogy miért akartak ekkora épületet emelni az Állatkertben? Az eredeti, mostanáig érvényben lévő alapkoncepció az volt, hogy a Biodóm a 20 millió évvel ezelőtt itt hullámzó Pannon-tenger miocén-kori élővilágát és növényzetét hozza közel a ma emberéhez. Mivel egy szigetekkel pettyezett beltengerről van (volt) szó, az épületbe gigantikus akváriumrendszert álmodtak bele, további vizes és nem vizes állati élőhelyekkel és sok-sok pálmaháznyi növényzettel.
Azt a nem jelentéktelen logikai bakugrást azonban sosem sikerült kisimítani, hogy az akkori állat- és növényfajok egyike sem létezik már, így a Biodóm legjobb esetben is csak olyan mai növény- és állatfajokat tud bemutatni, amik nagyjából hasonló szubtrópusi klímájú helyeken élnek, amilyen az akkor Kárpát-medence volt.
De az épület 8 év alatt is csak annyira készült el, hogy be van fedve, működik a fűtés és a világítás, de belülről nincs befejezve, hanem úgy néz ki, mint Sanghaj az első amerikai rakétacsapás után. Vagyis tényleg baromi jól, de nem a szó hagyományos értelmében.
Tavaly volt az első olyan teljes év, hogy az Állatkert megpróbálta a jelenlegi állapotában hasznosítani a Biodómot. Több kiállítást tartottak benne – lampionfesztivál, fénydóm, World Press Photo, kiadták nagyszabású forgatásokra is, így a most közölt adatok szerint az épület 1 milliárd 140 millió forintos kiadás mellett 710 millió forintos bevételt sajtolt ki magából. Vagyis a kiadások durván 70 százalékát fedezték a bevételek. Ez a 430 millió forintos mínusz többfajta módon értelmezhető.