Az égő, viszkető, kellemetlen tünetekkel járó gombás hüvelyfertőzéstől mindenki szeretne minél előbb megszabadulni, de ha nem vesszük komolyan az orvos által előírt terápiát, a hüvelygomba vissza-visszatérő, hívatlan vendég lehet az életünkben.
Cukorbetegség
A cukorbetegségben szenvedőknél olyan Candida-alfajok is okozhatják a hüvelyfertőzést, melyek ellenállóbbak a szokásos gombaellenes szerekkel szemben, ezért ilyenkor – hüvelyváladékból végzett tenyésztést követően – a nőgyógyász kiegészítheti a szokásos kezelést bórsavas készítménnyel, amely hatékony az ellenállóbb gombatörzsekkel szemben.
Tudtad? Gyakran ismétlődő fertőzések esetén érdemes megvizsgálni az immunrendszer állapotát. Egyes betegségek, mint a cukorbetegség vagy a HIV, hajlamosíthatnak a gombás vagy bakteriális fertőzésekre.
(Fotó: Getty Images)
Hagyományos kezelésre rezisztens gombafaj
Érdemes alaposan átböngészni a készítményekhez mellékelt használati útmutatót. Ebből ugyanis a többi közt azt is meg lehet tudni, milyen összetevőket tartalmaz egy-egy hüvelykúp vagy hüvelytabletta. A Candida gomba bizonyos alfajai ugyanis ellenállnak azoknak a hatóanyagoknak, amiknek neve „-azol” végződésű, így a hüvelygomba elleni kezelés sikertelenségének hátterében ez a probléma is állhat. Szerencsére van megoldás: bórsavval vissza lehet szorítani a gomba szaporodását.
A partnerünk
A Candida minden nőben jelen van, nem kiirtható. A férfiak szervezete kevésbé érzékeny a gombás fertőzésre, így az náluk nem okoz problémát. Az úgynevezett pingpong-effektus kifejezetten a nemi betegségekre jellemző, amikor a kórokozó az aktus által jut az egyik emberről a másikra. Mivel a hüvelygomba minden egészséges nő hüvelyében jelen van, nem igazán beszélhetünk nemi betegségről, és a párunk sem valaki idegentől hozta haza. Természetesen amíg tart a kezelés, érdemes kerülni az együttléteket, mert gyakran fájdalommal járnak és utánuk a betegség fellángol. Ha mégis sor kerülne rá, használjunk óvszert!
Előnytelen öltözködési szokások
A gombák a nedves, párás környezetet kedvelik, ezért az olyan alsóneműk, amik nem biztosítanak kellő szellőzést, mert nagyon szűkek, vagy nem ideális az anyaguk – például műszálból készülnek –, elősegítik az elszaporodásukat. A szűk nadrágok, harisnyák és az éjszakai alsónemű viselése is hasonló problémát okozhat. Strandolás közben is azért szednek össze pillanatok alatt a nők hüvelygombát, mert a strand vizét szigorú előírások szerint kell klórozni. A klór sajnos nem kegyelmez a hüvelyflórának. A helyzetet csak tovább rontják a meleg vizű fürdők, a hosszabb utazások.
Legyünk következetesek!
Akkor is szenvedhetünk a visszatérő hüvelygombától, ha nem tartjuk be az orvosunk utasításait és félbeszakítjuk a kezelést. Emellett igaz, hogy gombaellenes készítményekkel, hüvelykúp vagy tabletta, kenőcs és krém formájában kezelhető a fertőzés, de fontos a hüvelyflóra helyreállításáról és fenntartásáról is gondoskodni, mert ez segít a fertőzések kiújulásának megakadályozásában.
Ugyancsak lényeges, hogy visszatérő hüvelygomba kezelésekor mindig ugyanahhoz az orvoshoz menjünk vissza, hogy rezisztencia esetén gyorsan tudjon segíteni, és végigkísérje a kórtörténetünket. Ha új orvoshoz fordulunk, ismeretlen betegtörténet miatt nagy eséllyel az elsőként választandó szert fogjuk újra kapni, amire már korábban rezisztens volt a kórokozónk.
The post Visszatérő hüvelygomba: mutatjuk, mik okozhatják first appeared on nlc.