Kevés olyan nő létezik, aki életében legalább egyszer nem találkozott a hüvelygomba kellemetlen tüneteivel, amelyek nemcsak a testünket uralják akár hetekig, hanem a közérzetünkre, a lelkünkre is negatív hatással vannak. A fertőzés szerencsére könnyen kezelhető, és nem érdemes házi módszerekkel kísérletezni. Mindenekelőtt fontos tisztázni, hogy a hüvelygomba nem szexuális úton terjedő betegség. Akkor alakul ki, ha a hüvelyben lévő gombák és baktériumok egyensúlya egyszerre felborul, a hüvely savas környezete megváltozik, így a gombák elszaporodhatnak.
Mi áll a hüvelygomba hátterében?
Gombás hüvelyfertőzés esetén a hüvelyben egyébként velünk élő Candida gombák a hüvelyi savas pH lúgosabb irányba tolódása miatt túlzottan gyors szaporodásnak indulnak. A hüvelyfolyás megváltozik, fehér színű lesz, állagát tekintve leginkább sűrű, túrós jellegűvé válik.
A rendkívül zavaró égő, viszkető tünetekkel járó hüvelygomba kialakulhat stressz, túlzott intimhigiénia, rosszul vagy egyáltalán nem szellőző alsónemű, antibiotikumkúrák, fogamzásgátló tabletta használata, sok szénhidrát fogyasztása és terhesség miatt is.
(Fotó: Getty Images)
„Teljesen tévúton jártam a hüvelygombával kapcsolatban. Mindig is azt hittem, hogy nemi úton terjedő betegségről van szó, de a nőgyógyászom felvilágosított, hogy ez nem így van. Nálam a visszatérő hüvelygomba hátterében egyebek mellett a stresszes életmódom, a rossz étkezési szokásaim és a túlfűtött szexuális életem áll. Tévesen azt gondoltam, hogy az új partnerem fertőzött meg egy nemi betegséggel, de sajnos a gombás hüvelyfertőzésem csakis az én saram. Most már tudom, hogy tulajdonképpen a gombás hüvelyfertőzést az egészséges hüvelyflórában is jelen lévő Candida gombák elszaporodása okozza. A sok édesség, tészta, hétvégi bulikban megivott alkohol pedig remek forrásnak bizonyult a gombák elszaporodására. Az orvosom utasítására meg kell reformálnom az étrendem, el kell felejtenem a gyakori hüvelyöblögetést, mert ezzel sem teszek jót a hüvelyflórának. Hosszú út előtt állok, de ha sikerül betartanom a szabályokat, akkor végre minden visszaáll a régi kerékvágásba” – mesélte Lili történetét, aki az orvosi vizsgálat után azonnal a barátjához rohant bocsánatot kérni, mivel megvádolta azzal, hogy nemi betegséget kapott el tőle.
„Sajnos Norbi ezt nem bocsátotta meg, de egy életre megtanultam, hogy a hüvelygomba nem nemi úton terjedő betegség” – jegyezte meg Lili.
A hüvelygomba tehát nem szexuális úton terjed, mert nem valakitől vagy valamitől kapjuk el a gombát, hanem az valamilyen tényező hatására szaporodik el!
A gyakori szexuális együttlét viszont könnyen felboríthatja a hüvely pH-t, így elszaporodhatnak a normál körülmények között is ott élő gombák. A fertőzés idején a nemi élettel ugyancsak érdemes óvatosan bánni. A hüvelygomba-fertőzést a partnerünk általában nem kapja el. Mivel a Candida gomba a hüvelyflóra része, és általában nem tapad meg a pénisz felszínén, ezért a férfiak nem képesek visszafertőzni bennünket. Ha hüvelygombánk van, a kezelés ideje alatt tanácsos kerülni a közösülést, hogy gyorsabban gyógyuljunk.
Gombaellenes készítményekkel, tablettákkal, kenőcsökkel, kúpokkal úrrá lehet lenni a hüvelygombán. Érdemes olyan hüvelyi készítményt használni, amely speciális összetételű és komplex hatású, azaz nemcsak a gombák szaporodását képes gátolni a hüvelyflóra helyreállításával, hanem még a kellemetlen tüneteket, a viszketést és az égő érzést is csillapítja.
The post Tényleg szerelemgomba? Ezért alakul ki a hüvelygomba! first appeared on nlc.