Dolgozó nem ad le tb-kiskönyvet az új foglalkoztatónál, erről a foglalkoztató nyilatkoztatja a munkavállalót. Ha táppénz megállapítására kerül sor, akkor a kifizetőhelynek kérnie kell a kormányhivataltól a biztosítási jogviszonyokra vonatkozó adatokat, vagy megállapíthatja automatikusan 50 százalékkal a táppénzt, mert a dolgozó lenyilatkozta, hogy nincs tb-kiskönyve? – kérdezte az adózóna.hu egyik olvasója. Széles Imre tb-szakértő válaszolt.
A kötelező egészségbiztosítás ellátásairól szóló törvény végrehajtását segítő 217/1997. kormányrendelet 37. § (5) bekezdése értelmében, ha a biztosított az újabb biztosítási kötelezettséggel járó jogviszonyának kezdetekor az igazolványt nem adja át, a foglalkoztató köteles a biztosítottat felhívni, hogy szerezze be az okmányt az előző foglalkoztatójától. Amennyiben a biztosított nem szerzi be az igazolványt, arról írásban kell nyilatkoznia, amit a foglalkoztató köteles öt évig megőrizni. Ha a biztosított a felhívást követő 30 napon belül nem szerzi be az igazolványt az előző foglalkoztatójától, a foglalkoztató új igazolványt állít ki.
Az említett kormányrendelet 38. § (4) bekezdése szerint, ha a kifizetőhelynek (vagyis a foglalkoztatónak) az egészségbiztosítási pénzbeli ellátás vagy a baleseti táppénz iránti kérelem elbírálása során, a tényállás tisztázása keretében korábban más kifizetőhely vagy az egészségbiztosító által folyósított egészségbiztosítási pénzbeli ellátásra vagy baleseti táppénzre vonatkozó adatokat kell beszereznie, akkor a kifizetőhelynek a székhelye szerint illetékes kormányhivatalt kell megkeresnie.
The post Táppénz: erre kell figyelni, ha a tb-kiskönyv hiányzik first appeared on 24.hu.