Az egyik leggyakoribb hüvelyi fertőzés a hüvelygomba, amelyen a nők körülbelül 75 százaléka átesik élete folyamán legalább egyszer. Okozója az egészséges hüvelyben is megtalálható Candida albicans nevű gomba, amely akkor kezd el szaporodni, ha valamilyen külső vagy belső hatás miatt felborul a hüvelyflóra egyensúlya.
(Fotó: Getty Images)
A folyamatos stressz például hozzájárulhat a hüvelygomba kialakulásához: az állandó, belső szorongás, tartós idegeskedés miatti kevés alvás, az étvágytalanság következtében egy idő után gyengül az immunrendszerünk ellenállóképessége, így megnő az esély a gombás fertőzésekre is.
Mit mond a tudomány?
Tudományos vizsgálatok támasztják alá, hogy azok a nők, akiknél gyakori a hüvelygomba fertőzés, nagy arányban vannak kitéve tartós és intenzív stressznek. Egy ezzel kapcsolatos vizsgálat eredményeiről az American Journal of Obstetrics and Gynecology is beszámolt: 35 olyan nőt vizsgáltak meg egy kísérlet során, akiknek egy éven belül legalább négyszer volt hüvelygomba-fertőzésük, velük párhuzamosan pedig 35 egészséges nőt is megfigyeltek a tudósok. Az eredmények világosan mutatták, hogy eltérő volt a betegségre hajlamos nők szervezetében a stresszhormonok jelenléte az egészséges nőkéhez viszonyítva, amiből arra következtettek, hogy a stressz a szervezet immunrendszerét rombolva biztosít szabad utat a különféle kórokozók – így például a hüvelygombás megbetegedések nagy többségéért felelős Candida albicans nevű gomba – elszaporodásához.
Az intimrégióban érzékenyebb a stresszre a nők teste, mint a férfiaké: ezek közé a kifejezetten szenzitív pontok közé tartozik a hüvely, amely azonnal reagál arra, ha bármilyen külső vagy belső hatás miatt megbomlik az egészséges baktériumflórájának egyensúlya. Ilyenkor akár órákon belül csípő, égető fájdalom, viszketés, bőrpír jelentkezhet, és ez az állapot napokig is eltarthat megfelelő kezelés nélkül!
A jó hír az, hogy gombaellenes gyógyszerekkel úrrá lehet lenni a hüvelygombán. Érdemes emellett olyan hüvelyi készítményt használni, amely segít helyreállítani a savas hüvelyi pH-t, mert ez meggátolja a gombák további szaporodását és így a tünetek is hamarabb enyhülnek.
Fordítsunk figyelmet a megelőzésre!
Támogassuk az immunrendszerünket: szedjünk vitaminokat, sportoljunk, figyeljünk az étkezésünkre és aludjunk legalább napi 8 órát!
Fogyasszunk párolt és nyers zöldségeket, valamint sovány húsféléket, halat, olajos magvakat és hidegen sajtolt olajokat, élőflórás natúr joghurtokat, citrusféléket és teljes kiőrlésű termékeket. Kifejezetten jót tesz a Candida ellen ezen kívül még néhány gabonaféle is: a köles, árpa, hajdina, zabliszt, zabkorpa, zabpehely, barna rizs és a rozs.
A gombák a nedves, párás környezetet kedvelik, ezért az olyan alsónemű, amely nem biztosít kellő szellőzést, mert nagyon szűk, vagy nem ideális az anyaga – például műszálból készül –, elősegíti az elszaporodásukat. A szűk nadrágok, harisnyák és az alsónemű éjszakai viselése is hasonló problémát okozhat. Használjunk inkább pamutból készült alsóneműket!
A gyakori intimmosakodással, hüvelyöblögetéssel (irrigálás), az illatos, lúgos tisztálkodószerekkel (szappanok, intim tusfürdők), intim spray-kkel eltávolíthatjuk a hüvely védelmét biztosító tejsavtermelő baktériumokat, így lúgos irányba változhat a hüvely savas élettani pH-ja, és a kórokozók elszaporodhatnak.
The post Stressz: a hüvelyed egészségét sem kíméli first appeared on nlc.