A Fehér Ház megerősítette, hogy Donald Trump elnök szerdán új vámokat vezet be, bár nem közölt részleteket azok mértékéről és hatóköréről, úgyhogy a vállalatok, fogyasztók és befektetők egyre inkább aggódnak a fokozódó globális kereskedelmi háború miatt.
6000 milliárd dollárt várnak
Trump április 2-át hetek óta a „Felszabadítás Napjaként” emlegeti, azt ígérve, hogy drasztikus új vámokat vezet be, amik felforgathatják a globális kereskedelmi rendszert.
Karoline Leavitt, a Fehér Ház szóvivője azt mondta, azokra az országokra, amik vámokat vetnek ki az amerikai árukra, azonnal kölcsönös vámokat vezetnek be Trump bejelentése után, míg az autóimport 25 százalékos vámtétele április 3-án lép hatályba.
A republikánus elnök már korábban is kivetett vámokat az alumínium- és acélimportra, illetve megemelte a Kínából érkező összes áru vámját. Ugyanakkor többször fenyegetőzött új vámokkal, amiket később visszavont vagy elhalasztott.
Leavitt nyilatkozata arra utal, hogy ezúttal Trump eltökélt a vámok bevezetése mellett. „Az elnöknek egy zseniális tanácsadói csapata van, ami évtizedek óta tanulmányozza ezeket a kérdéseket, és célunk Amerika aranykorának visszaállítása” – mondta a sajtótájékoztatón.
A Washington Post szerint a Fehér Ház munkatársai olyan tervet fontolgatnak, ami szinte minden ország termékeire kb. 20 százalékkal emelné a vámokat, ahelyett, hogy csak bizonyos országokat vagy árukat céloznának meg. Az amerikai kormány arra számít, hogy az új vámok több mint 6000 milliárd dollár bevételt hozhatnak, amit az amerikaiaknak térítenének vissza – írja a lap.
Nem tudni, mi lesz
A Fehér Ház egyik tanácsadója szerint minden, a szerda délutáni eseményt megelőző híradás „puszta spekuláció”, de Trump lépései már most feszültséget szítottak az Egyesült Államok legnagyobb kereskedelmi partnereivel.
Kanada bejelentette, hogy saját vámokkal fog válaszolni. „Nem fogjuk hátrányos helyzetbe hozni a kanadai termelőket és munkásokat az amerikai dolgozókkal szemben” – mondta Mark Carney miniszterelnök Winnipegben. Az amerikai vállalatok szerint a „Vásárolj kanadai terméket!” mozgalom már most megnehezíti termékeik eljutását a kanadai boltok polcaira.
Más országok is ellenintézkedéseket helyeztek kilátásba, miközben igyekeznek megállapodni a Fehér Házzal a vámok elkerülése érdekében. Nem világos, hogy ezek az erőfeszítések sikerrel járnak-e szerda előtt, de a tárgyalásokat ismerő források szerint abban reménykednek, hogy Trump az elkövetkező hetekben visszalép.
Drága lesz az America First
Trump azzal érvelt, hogy az amerikai munkásokat és gyártókat az elmúlt évtizedekben hátrányosan érintették a szabadkereskedelmi megállapodások, amik csökkentették a globális kereskedelmi akadályokat, és felduzzasztották az Egyesült Államok 3000 milliárd dolláros importpiacát. De az import rohamos növekedésével Trump szerint egy súlyos probléma is megjelent: az Egyesült Államok és a világ közötti kereskedelmi egyenlőtlenség, ami miatt az árukereskedelmi deficit meghaladja az 1200 milliárd dollárt.
A közgazdászok arra figyelmeztetnek, hogy Trump megoldása a jelentős vámokkal megemelné a fogyasztói árakat belföldön és külföldön, és súlyos károkat okozna a világgazdaságnak. A Yale Egyetem Költségvetési Laboratóriuma szerint az eddig bevezetett vámok tetejére kivetett további 20 százalékos vám az átlagos amerikai háztartás számára évente legalább 3400 dolláros többletköltséget jelentene.
Már most is mutatkoznak jelei annak, hogy az amerikai gazdaság lendülete megtörik, részben a Trump kaotikus gazdaságpolitikai lépései által keltett bizonytalanság miatt. Számos üzleti és fogyasztói felmérés csökkenő gazdasági bizalmat mutat, a válaszadók attól tartanak, hogy Trump vámintézkedései ismét nagyobb inflációhoz vezethetnek. A befektetők pánikreakciója miatt az amerikai részvényárak több mint egy hónapja meredeken zuhannak, és február közepe óta közel 5000 milliárd dollár értékű piaci tőke veszett el.
De a kockázatok nem csak az Egyesült Államokat érintik. A világ különböző gyárai, Japántól Nagy-Britannián át az USA-ig, visszaeső termelést tapasztaltak márciusban, mivel a vállalatok igyekeztek felkészülni Trump új vámjaira. Néhány vállalkozás ugyan növekedést tapasztalt azoknak a fogyasztóknak a vásárlásai miatt, akik az intézkedések életbe lépése előtt próbáltak árut beszerezni, de a közgazdászok szerint ez csak átmeneti hatás. (Reuters)