A hüvelygomba minden második nő életében egyszer biztosan előfordul. A kellemetlen viszketés, a sárgás vagy fehéres, túróhoz hasonló állagú folyás okozója a Candida albicans nevű élesztőgomba, amely normál állapotban is megtalálható az egészséges hüvelyben. Ha azonban a tejsavtermelő Lactobacillusok száma csökken, és a hüvely enyhén savas pH-értéke megváltozik, a lúgosabb közegben a Candida gyorsan el tud szaporodni. A hüvelyflóra kényes egyensúlyára sok minden hatással lehet, többek között az is, hogy milyen módszerrel védekezünk a nem kívánt terhesség ellen.
(Fotó: Getty Images)
Gumióvszer
A sokféle módszer között a gumióvszer használata az egyik legelterjedtebb: egyrészt, mert viszonylag olcsó és egyszerűen beszerezhető, másrészt, mert – helyesen használva – nagy biztonsággal megvéd a teherbeeséstől és több, szexuális úton terjedő betegségtől is. Az óvszerek között vannak olyanok, amelyeket – a még nagyobb biztonság kedvéért – spermicid síkosítóval vonnak be, ám ezek nem éppen vaginabarátok. Ahogyan azok a kúpok, krémek, gélek sem, amelyek a hüvelybe helyezve szintén spermicidanyag-tartalmukkal szolgálják a védekezést. A spermiumok mozgását gátló anyag ugyanis könnyen felboríthatja az egészséges hüvelyflóra összetett mikrobiomegyensúlyát, kedvező terepet biztosítva ezzel a Candida szaporodásának.
Fogamzásgátló tabletta
Nem véletlen, hogy sokan a tablettaszedést kézenfekvő megoldásnak tartják, hiszen egyrészt kényelmes, másrészt hatásosan kerülhető el vele a nem kívánt terhesség. Mégsem mindenkinek ideális ez a módszer, ugyanis mellékhatásai is lehetnek: sokan panaszkodnak, amiért meghíztak vagy kiszőrösödtek a tablettától, és akadnak olyanok is, akik visszerességüket „köszönhetik” a hosszabb távú gyógyszerszedésnek.
A fogamzásgátló tabletta szedése miatt megváltozhat a szervezet hormonháztartása. A hormonális változások kedvező körülményeket biztosítanak a gombák szaporodásához.
Fogamzásgátló eszközök tárháza
Akik nem szeretnének tablettát szedni vagy félnek attól, hogy elfelejtik bevenni, választhatják a hüvelygyűrűt, amelyet havonta egyszer kell feltenni, a benne található hormon fokozatosan szabadul fel.
Hasonlóan működik a hormontartalmú fogamzásgátló tapasz is, amelyet 21 napig kell a bőrön tartani.
Hormonmentes fogamzásgátló eszköz a pesszárium, amely a hüvelybe felhelyezve mechanikus úton akadályozza meg a megtermékenyülést. Latexből vagy szilikonból készül, és megfelelően felhelyezve elzárja a spermiumok útját, hogy ne tudjanak bejutni a méhbe. Előnye, hogy hormonmentes eszköz, ami nem terheli meg a szervezetet.
Több éven át megoldást kínálhat a méhen belül alkalmazott spirál, amely a beágyazódást akadályozza; felhelyezését alapos vizsgálat után orvosnak kell végeznie. Ezek az eszközök hormontartalmuk miatt olyan változásokat okozhatnak a szervezetben, amelyek szintén befolyásolhatják a hüvelyflóra egyensúlyát: a megemelkedett ösztrogénszint kedvező környezetet teremt a Candida gombák szaporodásához.
Gombás hüvelyfertőzés és a szex
A szakemberek arra is figyelmeztetnek, hogy a gombás hüvelyfertőzést maga a nemi élet is „okozhatja”, hiszen a hüvelybe kerülő ondó, mint „idegen anyag” szintén felelős azért, ha megbomlik a hüvelyflóra egyensúlya.
Fontos! A gombás hüvelyfertőzés gyógyulása nagyban múlik azon, milyen állapotban van a hüvelyflóra. Az orvos által javasolt gombaellenes gyógyszer mellett érdemes olyan készítményeket alkalmazni, amelyek segítenek visszaállítani a hüvely savas pH-ját. Ahhoz, hogy a hüvely könnyen és gyorsan regenerálódjon, jobb, ha egy ideig kerüljük a szexuális aktust, ugyanis ennek során a hüvelybe kerülő sperma megváltoztatja a hüvely pH-ját, és ismét felboríthatja a hüvelyflóra szokásos rendjét, nem beszélve az égő, kellemetlen fájdalomról, ami ilyenkor megkeserítheti az intim együttléteket.
The post Fogamzásgátlók, amelyek kevésbé ártanak a hüvelynek first appeared on nlc.