Ugye mennyire idegesítő, amikor nem tudod, miért léptél be a szobába. Most végre magyarázatot kapott az a szörnyű érzés, amikor teljesen elfelejted, miért is indultál. És ne aggódj, ez teljesen normális!
Christian Jarrett, kognitív idegtudós és tudományos író mindenkit megnyugtat, hogy az jelenség teljesen normális, és az agyunk információfeldolgozási módjából ered. Magyarázata szerint, amit tapasztalunk, az az úgynevezett “ajtóhatás” jelenség. Ez akkor mutatkozik, amikor az emberek elfelejtik eredeti céljukat, amikor belépnek egy- egy helyiségbe. „Ne félj, messze nem te vagy az egyetlen, akinek már volt ilyen, meglehetősen nyugtalanító élménye!” – hangsúlyozza Jarrett.
Amikor egyik helyiségből/szobából egy másikba lépünk, az ajtó egyfajta határként működik, amely elválasztja a különböző környezeti kontextusokat. Az agyunk ilyenkor frissíti az aktuális környezetre vonatkozó információkat, ami miatt elfelejthetjük az eredeti szándékunkat. Ez különösen akkor fordul elő, ha a figyelmünk megoszlik, vagy más dolgokra koncentrálunk.
„Azt találták, hogy az azonos szobákat összekötő ajtókon való áthaladás többnyire nem volt hatással a memóriára – talán azért, mert nem volt eléggé megváltozott a kontextus ahhoz, hogy jelentős eseményhatárt hozzon létre” – mondta Jarrett.
A Queenslandi Egyetem kutatása szerint a “ajtóhatás” jelenség inkább akkor jelentkezik, ha jelentős környezeti változás történik, például amikor a nappaliból a kertbe lépünk.
A kutatók azt is megállapították, hogy ha belépéskor tudatosan a célunkra összpontosítunk, csökkenthetjük a feledékenység esélyét. Jarrett azt javasolja, hogy próbáljunk meg koncentrálni a feladatunkra ajtón való áthaladáskor, vagy jegyezzük fel emlékeztetőként a teendőnket.
(via)
Kiemelt fotó: illusztráció, iStock
The post Ezért felejtjük el néha, miért léptünk be egy helyiségbe first appeared on nlc.