A Népszava arról írt, hogy egyre nagyobb sarcot kell fizetnie a Fővárosi Csatornázási Műveknek (FCSM) a víziközműcégeket kisegítő állami alapba: idén már 14,4 milliárd forint az elvonás. A lap szerint pénzügyileg évek óta kötélen táncol a két fővárosi víziközműcég.
A helyzet a Fővárosi Közgyűlés legutóbbi ülésén is napirendre került. A Tisza Párt a klímaváltozás okozta kihívásokat célzó munkaprogramot javasolt, de Baranyi Krisztina még „egy nyomorult szennyfogó rács beszerzését sem” tudja elérni évek óta, „hogy végre ne kerüljön betét, tampon, pelenka, nedves törlőkendő a Kis-Dunába”. A ferencvárosi polgármester szerint a 1,5 milliárdos tételre öt éve nincs pénze az FCSM-nek.
Az MSZP-s Tüttő Kata szerint a víziközmű-szolgáltatásban abszurd helyzet alakult ki, ennek az FCSM „célzottan szenvedő” alanya, hiszen csak idén 14,4 milliárd forintot kell befizetnie az állami Víziközmű-fejlesztési és Ellentételezési Alapba, ami a teljes szennyvízbevételének csaknem negyede. A Népszavának Tüttő arról is beszélt, hogy az ökölszabály az lenne, hogy a több mint 6000 km-es fővárosi csatornahálózat 1 százalékát évente cseréljék, ami már 30 milliárd forint lenne.
Az FCSM bevételének negyedét különböző jogcímeken elvonja az állam, így még karbantartásra is alig van pénz, nemhogy fejlesztésre – írja a Népszava, ami szerint a fővárost kiszolgáló ivóvízellátó rendszer műszaki színvonalának fenntartásához is több 100 milliárdra lenne szükség.
Az FCSM a Telexnek azt írta, 2025-re 14 366 924 ezer forint befizetési kötelezettsége van a Víziközmű-fejlesztési és Ellentételezési Alapba, ami a cég 2025-re tervezett szennyvíz-elvezetési és -tisztítási, illetve ivóvíz-ellátási díjbevételének 27,3 százaléka. 2024-ben ez 12,7 milliárd forint volt, azaz egy év alatt kb. 1,7 milliárd forinttal nőtt a befizetési kötelezettség.