„A ma életben lévő magyar és WHO ajánlások értelmében a csecsemők legjobb tápláléka az anyatej” – szögezi le rögtön a legelején Dr. Kárpáti-Tóth Fanni IBCLC, diplomás laktációs szaktanácsadó és gyermekgyógyász szakorvosjelölt. Az anyatej több millió év alatt fejlődött tökéletes táplálékká az emberi csecsemők számára. Sokkal összetettebb, mint más emlősök teje, mivel a bonyolultabb emberi agy, valamint az egyedi emésztő- és immunrendszer fejlődését támogatja.
Ezzel szemben a legtöbb tápszer alapjául szolgáló tehéntej a borjak speciális igényeit elégíti ki, az emberi csecsemők számára nem biztonságos a fogyasztása. Azt például kevesen tudják, hogy a tehéntej nátriumtartalma káros szintet ér el a babák számára, ezért alapos feldolgozáson kell átesnie, mielőtt csecsemőtápszerként használhatóvá válik.
Mi van a tápszerben?
„Meglepő módon a tápszerek összetételével kapcsolatban rengeteg a félreértés – magyarázza dr. Kárpáti-Tóth Fanni. – Nem egy szülő gondolja azt, hogy anyatejből készül, hiszen nagyon erős a tápszermarketing, és mindenhol azt olvasni, hogy ugyanolyan jó, vagy akár jobb is a kisbabák számára, mint az anyatej. Pedig ennek a fordítottja az igaz.” A csecsemőtápszerek tehéntejalapúak, és különböző adalékanyagokat tartalmaznak, például növényi olajokat, cukrokat, zsírsavakat, vitaminokat, enzimeket és probiotikumokat.
Az anyatejhez képest azonban a tápszerek összetétele még így is messze elmarad: az anyatej például több mint 1000 fehérjét tartalmaz, míg a tápszerek csak néhányat próbálnak utánozni. „Minden tápszergyártó az anyatejhez szeretné hasonlítani termékét, és bár van fejlődés, továbbra is rengeteg olyan fontos összetevője van az anyatejnek, melyek a tápszerekből teljesen hiányoznak, mesterségesen nem előállítható anyagok. Ilyenek például az immunrendszer támogatásáért felelős antitestek és élő fehérvérsejtek, a bélflórát támogató megannyi pre- és probiotikus összetevő. Ezekből minimálisan már kerülnek a mai legmodernebb tápszerekbe is, de számuk elenyésző az anyatejben találhatóakhoz képest.”
Fotó: Getty Images
Ráadásul a gyártók néha túl sok fehérjét adnak hozzá a tápszerhez, hogy az megfeleljen a babák szükségleteinek, de a felesleges fehérje lebontása miatt a csecsemők könnyebben hízhatnak. Egyes szakértők szerint a gyors növekedés nem feltétlenül jelent egészséges fejlődést, és a gyártók ma már próbálják csökkenteni a fehérjetartalmat, hogy elkerüljék a túlzott súlygyarapodást.
Mikor indokolt és mikor nem a tápszer bevezetése?
Amennyiben egy kisbaba súlya megfelelően gyarapszik, és szoptatás hatására általában megnyugszik, akkor nem indokolt a kiegészítés. „Tévhitekkel és elavult ajánlásokkal ellentétben, ha egy kisbaba korábban szeretne szopizni, mint az előző szoptatás kezdete óta eltelt 3 óra, az nem jelenti azt, hogy ne lenne számára elegendő az anyatej – mondja dr. Kárpáthi-Tóth Fanni. – Az anyatej emésztése sokkal könnyebb, mint a tápszeré, mivel fajazonos fehérjéket tartalmaz, és az anyai szervezet még emésztőenzimekkel is segíti az emésztését. Így teljesen normális, ha az igény szerint szopizó kisbabák akár 1-2 óránként is megéheznek, ez nem indoka a pótlás bevezetésének.”
Előfordulhat azonban, hogy a szoptatás nem megoldható, vagy az anya saját teje valamiért nem elérhető. A szakember szerint ebben az esetben is a donor anyatej az elsőként választandó pótlási mód, melyet a háziorvosok receptre írhatnak fel a jogosult kisbabák számára.
Tápszeres táplálás bevezetése csak ezek hiányában, vagy akkor javasolt, ha emellett nem jutna elegendő táplálékhoz a baba. Az ajánlásban továbbá az is szerepel, hogy a tápszeres pótlás vagy táplálás bevezetésének orvosi döntés alapján kell történnie a szoptatás védelme mellett.
Bizonyos esetekben az a helyzet is fennállhat, hogy a szoptatást kell tápszerrel kiegészíteni, mert például nem megfelelő a súlygyarapodás. A szakember szerint azonban ezt is megalapozott orvosi döntésnek kell megelőznie. „Ne csak azt javasoljuk a szülőknek, hogy adjanak tápszeres pótlást, hanem biztassuk az édesanyát, hogy a pótlás alkalmazása mellett rendszeresen fejjen is, így fokozatosan növelve a tejállományt.”
A nem megfelelő információk mellett bevezetett pótlás ugyanis alááshatja és fokozatosan visszaszoríthatja a szoptatást, ezért is nagyon fontos felhívni a figyelmet a fejés szükségességére. „A tápszer emésztése hosszabb időt vesz igénybe, ezért pótlás alkalmazása esetén több idő maradhat ki két szopi között, mint ami az anyai test számára szükséges a tejtermelés fenntartásához és bővítéséhez. Ilyenkor megkezdődik a tejtermelést visszaszorító faktorok felszabadulása, mely a tejtermelés fokozatos leépüléséhez vezet. Tehát minél kevesebb anyatej ürül, annál több tápszeres pótlásra lesz szükség, míg végül teljesen elmarad majd a szoptatás. Ha viszont fejünk, azzal növeljük az anyamellet érő ingerek számát, mely serkenti a tejtermelést.”
Fotó: Getty Images
A vegyes táplálás szabályai
A szoptatás védelmét akkor is fontos szem előtt tartani, ha vegyes táplálásra van szükség. Vannak speciális esetek, mikor valami miatt nem sikerül még a legnagyobb körültekintés és kitartó próbálkozás mellett sem elérni a kizárólagos szoptatáshoz szükséges anyatej mennyiségig. „Ilyenkor érdemes úgy tekinteni a tápszeres kiegészítésre, mint átmenetileg szükséges táplálékra, ezért érdemes szoptatásbarát módon, azaz fecskendővel, kiskanállal, svéd itatópohárral, szoptanít készülékkel, szondával vagy esetleg lassított cumisüveges etetési módszerrel adni.”
A szakember továbbra sem győzi hangsúlyozni, hogy mindig a szoptatás legyen az első, és mikor ezen felül szüksége van rá, akkor kapjon tápszert a baba. „Hosszú távon mindig az a cél, hogy az igény szerinti szopi minimum 2 éves korig, de az édesanya és gyermek igényei szerint ezen túl is fennmaradhasson.”
A tápszeres pótlás a hozzátáplálás elkezdésével pedig fokozatosan elhagyható lesz. „A szilárd ételek biztosítani fogják a szoptatás mellett a megfelelő tápanyag mennyiséget. Így összességében egy átmeneti tápszeres kiegészítés mellett még éveken át fennmaradhat az igény szerinti szoptatás minden pozitívumával együtt.”
Sosem késő szoptatásra váltani
A szoptatási tanácsadó magabiztosan állítja: mindenhonnan van visszaút, csak erős elhatározásra van hozzá szükség!
Ha még valamennyi anyatej termelése fennáll, úgy első lépésként növelni kell az anyamellen töltött időt, akár csak komfortszopik bevezetésével is. Emellett elegendő időt kell fordítani a fejésre, a lefejt tejjel fokozatosan kiváltani a tápszeradagok legalább egy részét. Érdemes a tápszert is szoptatás közben, szoptanít készülék vagy szonda segítségével adni a babának.
A szakember azt is hozzáteszi, hogy kitartó munkával, sok összebújással és az apró sikerek motiváló hatásával így jó ütemben növelhető lesz az anyatej mennyisége, és végül elhagyhatóvá válik majd a tápszeres táplálás. Ez akkor is járható út, ha már teljesen elapadt az anyatej, hiszen örökbefogadott kisbabák szoptatása is pontosan emiatt lehetséges. „Lehet, hogy kicsivel hosszabb időt vesz igénybe, de soha nem érdemes feladni, ha megvan a szándék a szoptatásra és az anyatejes táplálásra.”
The post Anyatej vs. tápszer: a szakértő tisztázza a kismamák legnagyobb mumusát first appeared on nlc.